Ο αόρατος μοτοσυκλετιστής

User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 740
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Ο αόρατος μοτοσυκλετιστής

Post by xrvclub »

Τα δύο παρακάτω περιστατικά με έκαναν να βγάλω το συμπέρασμα στο τέλος.....
1..Τις προάλλες όταν έφευγα από τη έκθεση μοτό το βράδυ και στρίβοντας αριστερά στη λ.βουλιαγμένης στο ύψος του ΑΒ και πηγαίνοντας στο αριστερό ρεύμα ένα λεωφορείο από την δεξιά λωρίδα πάει κατευθείαν στη αριστερή (σημ.στο σημείο αυτό οι λωρίδες είναι 4!!!).Φρενάρω απότομα όχι για να μη πέσω πάνω του αλλά για να μην με χτυπήσει με το πλάι του και με ρίξει στο διάζωμα..Τοσο μπροστά είχα φτάσει.Σταματώντας και οι δύο στο φανάρι του λέω..Ρε φιλαράκι θα μας σκοτώσεις πρόσεχε λιγάκι(έτσι ακριβώς,ούτε φωνές ούτε τίποτα)..Και ο τύπος ανοίγοντας την πόρτα μου λέει...¶σε μας ρε φίλε βραδιάτικα..Εγώ κύτταξα και δεν είδα τίποτα!!!!!!!!!Εσύ δεν με είδες,ολόκληρο λεωφορείο??Ρε φίλε,του λέω,επειδή σε είδα και πρόλαβα να σταματήσω, δεν με έλιωσες στο πλάι...Ανάβει πράσινο μου κλείνει την πλαινή πόρτα στα μούτρα και φεύγουμε....

2.Εχθές ερχόμενος από την δουλειά μου και σε βρισκόμενος σε κεντρικό δρόμο,μεγάλη ευθεία-καμμιά 500αριά μέτρα,με νησίδα στη μέση και στοπ σ'όλους του κάθετους μου βγαίνει από στενό με στοπ μία γυναίκα κοντα στα ήντα και φρενάροντας,κάνει θόρυβο το λάστιχο και απλά πάω να την περάσω από αριστερά..Και μόλις την περνάω κάτι μου λέει με έντονο ύφος..Σταματάω στη μέση του δρόμου και της λέω ευγενικότατα..Θέλετε κάτι???Και με αρχίζει..Καλά πως πας έτσι??δεν βλέπεις κλπ...Της απαντάω πάλι ευγενικότα..Στο στοπ σταματάς,κυττάς εάν έρχεται κάποιος και μετά ξεκινάς..Και μου λέει το απίστευτο..ΕΓΩ ΚΥΤΤΑΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΔΑ..ΑΡΑ ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ!!!!!!!!!!!Εγώ μένω μαλάκας και της λέω Τόσο βλαμμένη που είσαι τι να σου πώ (τέρμα οι ευγένειες..)..Απλά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι άλλο να της πώ,είχαν αρχίσει και να σφυράνε οι από πίσω...

Αλλά φτάνοντας στο σπίτι μου τα συνδύασα όλα και εφτασα στο εξής συμπέρασμα..ΕΙΜΑΙ Ο ΑΟΡΑΤΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ!


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

ανοίγω κι εγώ να διαβάσω και ...

δεν βλέπω τίποτα !!!!! :shock: :shock: :shock:












:lol: :lol: :lol: :lol:


να αλλάξεις κράνος για αυτό δεν σε βλέπουν :P
Πρόσεχε χαμένο παλιάλογο !!!



User avatar
alexandros12
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1559
Joined: 02 Feb 2005 10:49
Location: ΜΕΓΑΡΑ
Contact:

Post by alexandros12 »

Παιδιά αυτό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα που μερικές φορές σε κάνει να αναρωτιέσαι αν συνεχίζεις να ζεις από θαύμα ή από τύχη ή από εμπειρία στην οδήγηση . Μήπως πρέπει τελικά να κυκλοφορούμε και με τις σειρήνες ανοικτές?


Να ειμαστε ολοι καλα και να ταξιδευουμε οσο περισοτερο μπορουμε.

User avatar
nickygr
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 206
Joined: 12 Sep 2005 08:09
Location: ATHENS
Contact:

Post by nickygr »

Εγώ νομίζω πως τελικά θα πρέπει καλός ή κακός να έχουμε το νου μας διότι καθημερινά γίνονται πολλά ατυχήματα, απλά δεν αναφέρονται.
Εμείς θα πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω διότι τελικά εμείς θα είμαστε οι άτυχοι με σπασμένα χέρια και πόδια.
Αφτοί δεν θα πάθουν τίποτε παραπάνω απτό να τσαλακώσουν κάποιες λαμαρίνες, εμείς όμως δεν είμαστε από λαμαρίνα.Αυτή ήταν η δική μου γνώμη.


AFRICA GIA PANTA

User avatar
naxiotis
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 354
Joined: 14 Dec 2005 10:29
Location: NAXOS
Contact:

Post by naxiotis »

για όλα αυτά μία είναι η λύση




ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ

γιατί δυστυχώς στους περισσότερους οδηγούς άλλων οχημάτωνείμαστε αόρατοι :x


ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

User avatar
nasosk
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Posts: 97
Joined: 27 Oct 2004 11:33
Location: PATRA-FERRARA
Contact:

Post by nasosk »

Ειναι ολα θεμα ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.
Στην Ιταλια που ημουν φοιτητης και ευτηχης κατοχος της πρωτης μου queen,τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα.
Εκει ο ιταλος οδηγος εβλεπε μηχανη και εκανε στην ακρη,εδειχνε σεβασμο και κατα καποιον τροπο φοβοταν να σε πλησιασει για να μην γινει κατι και σε πατησει.....
ΕΔΩ γινεται ακριβος το αντιθετο.Δεν κανει κανεις στην ακρη,δεν σε υπολογιζουν,πηγαινουν στην τερμα αριστερη λωριδα και δεν τους νοιαζει αν ερχεται καποιος πιο γρηγορος απο πισω,σου κλεινουν τον δρομο,πεταγονται απτα stop,βγαινουν με το μισο αμαξι στην μεση του δρομου και μετα σου ζητανε συγνωμη....
Δεν ντρεπομαι να το πω...ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ εδω....ανα πασα στιγμη μπορει να σου συμβει οτιδηποτε.....και ειδικα τωρα με το ΧΧ που τρεμω να την πλαγιασω αφου οι δρομοι μας ειναι καθρεπτες και ανωμαλοι και χιλιομπαλωμενοι....στην Ιταλια ολα αυτα δεν υπηρχαν...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΜΕ,ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Συμπερασμα?ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!
ΝΑΣΟΣ



User avatar
motomanos
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 228
Joined: 11 Jul 2005 19:57
Location: Σκόπελος Μαγνησίας
Contact:

Post by motomanos »

ΚΥΡΙΟΙ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΜΑΝΤΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ. ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΦΩΡΤΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ...ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΞΕΓΕΛΑΣΤΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ


ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΕΓΩΪΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ

User avatar
aposperittis
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 760
Joined: 31 Aug 2010 18:10
Location: Athens
Contact:

Post by aposperittis »

Όταν ήμουν 15 χρόνων μου είχε πει ο γαμπρός μου την εξής κουβέντα:"Καλός οδηγός είναι αυτός που ξέρει τι θα κάνει ο μπροστινός του ΠΡΙΝ το κάνει!"
Και σκεφτόμουν τότε μα τι μου λέει? Πως μπορώ να ξέρω τι θα κάνει ο μπροστά μου πριν το κάνει αφού ούτε αυτός θα το έχει σκεφτεί ακόμα!
Τώρα πια κατάλαβα τι εννοούσε......


Όταν κάποιος σε κατηγορεί ότι κάνεις μόνο ό,τι θέλεις εσύ, συνήθως εννοεί ότι δεν κάνεις ό,τι θέλει αυτός!

http://www.esperos.ucoz.com/

kolythas
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Posts: 55
Joined: 03 Dec 2010 15:12
Location: athens
Contact:

Post by kolythas »

ετσι ειναι παιδια. αφου δεν προσεχουνε οι αλλοι ας προσεχουμε εμεις τουλαχιστον να μιωσουμε τις πιθανοτητες να παθουμε τιποτα. δεν 8α παθουμε τιποτα και να αργησουμε 10 λεπτακια, καλιο αργα παρα ποτε.


koly

greko138
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 326
Joined: 10 May 2009 01:44
Location:
Contact:

Re: Ο αόρατος μοτοσυκλετιστής

Post by greko138 »

[quote:00f198da60="xrvclub"]Τα δύο παρακάτω περιστατικά με έκαναν να βγάλω το συμπέρασμα στο τέλος.....
1..Τις προάλλες όταν έφευγα από τη έκθεση μοτό το βράδυ και στρίβοντας αριστερά στη λ.βουλιαγμένης στο ύψος του ΑΒ και πηγαίνοντας στο αριστερό ρεύμα ένα λεωφορείο από την δεξιά λωρίδα πάει κατευθείαν στη αριστερή (σημ.στο σημείο αυτό οι λωρίδες είναι 4!!!).Φρενάρω απότομα όχι για να μη πέσω πάνω του αλλά για να μην με χτυπήσει με το πλάι του και με ρίξει στο διάζωμα..Τοσο μπροστά είχα φτάσει.Σταματώντας και οι δύο στο φανάρι του λέω..Ρε φιλαράκι θα μας σκοτώσεις πρόσεχε λιγάκι(έτσι ακριβώς,ούτε φωνές ούτε τίποτα)..Και ο τύπος ανοίγοντας την πόρτα μου λέει...¶σε μας ρε φίλε βραδιάτικα..Εγώ κύτταξα και δεν είδα τίποτα!!!!!!!!!Εσύ δεν με είδες,ολόκληρο λεωφορείο??Ρε φίλε,του λέω,επειδή σε είδα και πρόλαβα να σταματήσω, δεν με έλιωσες στο πλάι...Ανάβει πράσινο μου κλείνει την πλαινή πόρτα στα μούτρα και φεύγουμε....

2.Εχθές ερχόμενος από την δουλειά μου και σε βρισκόμενος σε κεντρικό δρόμο,μεγάλη ευθεία-καμμιά 500αριά μέτρα,με νησίδα στη μέση και στοπ σ'όλους του κάθετους μου βγαίνει από στενό με στοπ μία γυναίκα κοντα στα ήντα και φρενάροντας,κάνει θόρυβο το λάστιχο και απλά πάω να την περάσω από αριστερά..Και μόλις την περνάω κάτι μου λέει με έντονο ύφος..Σταματάω στη μέση του δρόμου και της λέω ευγενικότατα..Θέλετε κάτι???Και με αρχίζει..Καλά πως πας έτσι??δεν βλέπεις κλπ...Της απαντάω πάλι ευγενικότα..Στο στοπ σταματάς,κυττάς εάν έρχεται κάποιος και μετά ξεκινάς..Και μου λέει το απίστευτο..ΕΓΩ ΚΥΤΤΑΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΔΑ..ΑΡΑ ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ!!!!!!!!!!!Εγώ μένω μαλάκας και της λέω Τόσο βλαμμένη που είσαι τι να σου πώ (τέρμα οι ευγένειες..)..Απλά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι άλλο να της πώ,είχαν αρχίσει και να σφυράνε οι από πίσω...

Αλλά φτάνοντας στο σπίτι μου τα συνδύασα όλα και εφτασα στο εξής συμπέρασμα..ΕΙΜΑΙ Ο ΑΟΡΑΤΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ![/quote:00f198da60]

na rwtisw kati aplo egw.....
fwta anamena i oxi????
me ta fwta anamena mera nyxta... ginese pio antiliptos :idea:


thelw diakopes

User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 740
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Post by xrvclub »

Τα Φώτα πάντα είναι αναμμένα (στο Νο 1 είναι βράδυ έτσι κι αλλιώς) και πάντα κάτω από τη σέλλα ανταλακτικές λάμπες...Επειδή κινούμαι πολύ με τη μοτό και έχω βαρεθεί να μιλάω/φωνάζω/βρίζω ιδίως το καλοκαίρι που γεμίζει και ο κόσμος και με τους γνωστούς ξεκράνωτους/ξεκάλτσωτους/καμάκια μοτοσυκλετιστές πολύ απλά ακολουθώ το δόγμα του γαμπρού του Αποσπερίτη...."Καλός οδηγός είναι αυτός που ξέρει τι θα κάνει ο μπροστινός του ΠΡΙΝ το κάνει!" συμπληρώνοντας "και όταν την κάνει (την μ@λ@κί@) απλά το προσπερνάω για να φτάσω ήρεμος στο προορισμό μου..."


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

User avatar
miscelano
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 663
Joined: 06 Aug 2006 14:39
Location:
Contact:

Post by miscelano »

[quote:244324a54c="nasosk"]Ειναι ολα θεμα ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.
Στην Ιταλια που ημουν φοιτητης και ευτηχης κατοχος της πρωτης μου queen,τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα.
Εκει ο ιταλος οδηγος εβλεπε μηχανη και εκανε στην ακρη,εδειχνε σεβασμο και κατα καποιον τροπο φοβοταν να σε πλησιασει για να μην γινει κατι και σε πατησει.....
ΕΔΩ γινεται ακριβος το αντιθετο.Δεν κανει κανεις στην ακρη,δεν σε υπολογιζουν,πηγαινουν στην τερμα αριστερη λωριδα και δεν τους νοιαζει αν ερχεται καποιος πιο γρηγορος απο πισω,σου κλεινουν τον δρομο,πεταγονται απτα stop,βγαινουν με το μισο αμαξι στην μεση του δρομου και μετα σου ζητανε συγνωμη....
Δεν ντρεπομαι να το πω...ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ εδω....ανα πασα στιγμη μπορει να σου συμβει οτιδηποτε.....και ειδικα τωρα με το ΧΧ που τρεμω να την πλαγιασω αφου οι δρομοι μας ειναι καθρεπτες και ανωμαλοι και χιλιομπαλωμενοι....στην Ιταλια ολα αυτα δεν υπηρχαν...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΜΕ,ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Συμπερασμα?ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!
ΝΑΣΟΣ[/quote:244324a54c]

φιλαρακι που ησουν στην ιταλια????γιατι εκει που ημουν εγω καμια σχεση....στ @@ τους οι κουτακιδες....ουτε στοπ, ουτε φαναρια.....πρασινο ειχα και σταματουσα να κοιταξω....η δικια μου τακτικη (που δεν θα συμφωνουν πολλοι) ειναι η κορνα....οταν ημουν ιταλια και αθηνα με το δαχτυλο στη κορνα....με το που εβλεπα οτι ο αλλος πηγαινε να κανει μαλακια μπιπ...το ξερω οτι ειναι ενοχλητικο αλλα ετσι δεν εχω παθει τπτ....τωρα εδω κοζανη τα πραγματα ειναι ποιο χαλαρα κ ετσι τη παρατησα...



User avatar
zoulou
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 467
Joined: 10 Feb 2009 15:12
Location:
Contact:

Post by zoulou »

[quote:cf7989aa6a="nasosk"]Ειναι ολα θεμα ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.
Στην Ιταλια που ημουν φοιτητης και ευτηχης κατοχος της πρωτης μου queen,τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα.
Εκει ο ιταλος οδηγος εβλεπε μηχανη και εκανε στην ακρη,εδειχνε σεβασμο και κατα καποιον τροπο φοβοταν να σε πλησιασει για να μην γινει κατι και σε πατησει.....
ΕΔΩ γινεται ακριβος το αντιθετο.Δεν κανει κανεις στην ακρη,δεν σε υπολογιζουν,πηγαινουν στην τερμα αριστερη λωριδα και δεν τους νοιαζει αν ερχεται καποιος πιο γρηγορος απο πισω,σου κλεινουν τον δρομο,πεταγονται απτα stop,βγαινουν με το μισο αμαξι στην μεση του δρομου και μετα σου ζητανε συγνωμη....
Δεν ντρεπομαι να το πω...ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ εδω....ανα πασα στιγμη μπορει να σου συμβει οτιδηποτε.....και ειδικα τωρα με το ΧΧ που τρεμω να την πλαγιασω αφου οι δρομοι μας ειναι καθρεπτες και ανωμαλοι και χιλιομπαλωμενοι....στην Ιταλια ολα αυτα δεν υπηρχαν...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΜΕ,ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Συμπερασμα?ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!
ΝΑΣΟΣ[/quote:cf7989aa6a]

Γιατι ρε φιλε Νασο εφυγες απο εκει?...
Οσο περναει ο καιρος τοσο πολυ πιθομαι πως στην χωρα αυτη των βαλκανιων που δε θελω ουτε το ονομα να πω, ειμαστε τελειως μαζοχες που συνεχιζουμε κ ζουμε εδω...

Ολα στραβα κ εμεις τα θυματα...αλλα παντα εδω....



User avatar
africanos31
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 697
Joined: 12 Oct 2004 14:42
Location: anoi
Contact:

Post by africanos31 »

Μονο εγω πλακωνομαι ??? η μου ζητανε συγνωμη


Θέλει πολύ μεγαλύτερη δύναμη να σηκωθείς αν πέσεις, παρά να μην πέσεις.
''MIKΡΗ ΑΡΚΟΥΔΑ''

kolovos
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 147
Joined: 24 Jul 2010 19:46
Location: athens
Contact:

ο

Post by kolovos »

σιγα τα αιματα. φοβηθηκαμε



Post Reply