Greeklish vs Ελληνικά

Post Reply
User avatar
SV2CWV
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 110
Joined: 26 Sep 2010 09:55
Location: Thessaloniki KN10LO
Contact:

Greeklish vs Ελληνικά

Post by SV2CWV »

http://onidiary.blogspot.com/2010/12/greeklish.html

Νομίζω πως οι περισσότεροι από μας, αν όχι η συντριπτική πλειοψηφία, είμαστε Έλληνες και όλοι μας έχουμε γλώσσα Ελληνική στους Ηλ. Υπολογιστές μας.
Το θεωρώ κουραστικό και αν μη τι άλλο υποτιμιτικό, για μένα να αναγκάζομαι να διαβάζω φράσεις και προτάσεις σε μία γλώσσα, που δεν την καταλαβαίνω και σε τελική ανάλυση δεν την έμαθα στα χρόνια που έπρεπε να την μάθω στο σχολείο.
Θεωρώ λοιπόν πως πρέπει σαν Έλληνες να χρησημοποιούμε την γλώσσα μας.
Και μην με κατηγορίσετε σαν υπερπατριώτη ή εθνικιστή ή οτι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος, σαν την αλεπού που όσα δεν τα φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια, γιατί τότε θα έπερεπε να κατηγορίσουμε και όλους τους άλλους λαούς που χρησημοποιούν την γλώσσα τους μέσα στη χώρα τους και μάλιστα να γράψεις και σε άλλη γλώσσα σε πετάνε έκτός!!!
Έτσι λοιπόν πιστεύω πως και εδώ θα πρέπει να αρχίσουμε να γράφουμε Ελληνικά μιάς και η γλώσσα μας διδάσκεται σε ξένες χώρες και πανεπηστήμια,
Θεωρώ πως είναι ντροπή εμείς σαν Έλληνες να ξεχνάμε έντεχνα και προοδευτικά την γλώσσα μας γιατί κάποιοι στην άγνειά τους επιμένουν να χρησημοποιούν 1 γλώσσα που το συνοθύλευμά της δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο!

Και για να μην ξεσηκώσω αντιδράσεις από τα γρφόμενά μου απλά να αναφέρω οτι τα αλλοδαπά προσωπικά με κουράζουν και με αναγκάζουν να τα διβάζω 2 και 3 φορές κάθε φορά για να καταλάβω το νοημά τους!
Έτσι λοιπόν ασυναίσθητα αποφεύγω να τα διαβάσω πλέον. Τίθεμαι εκτός με λίγα λόγια.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ και να συμβάλω στην καλύτερη και σωστότερη εικόνα του Διαδικτυακού πίνακα ανακοινώσεων με θέματα την κοινή μας αγάπη ....


ΠΑΝΤΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΙΑΤΑ Η ΦΡΟΝΗΣΗ
ΟΜΗΡΟΣ Μικρά Ασία περ. 850 π.Χ.
Λαός που δεν σέβεται την ιστορία του και την γλώσσα του εκφυλίζεται...

http://www.youtube.com/watch?v=G6d0Ikic ... re=related

Skype : kostas.devrelis
oovoo : SV2CWV

User avatar
SV2CWV
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 110
Joined: 26 Sep 2010 09:55
Location: Thessaloniki KN10LO
Contact:

Post by SV2CWV »

Υπόψιν κι εγώ δεν ξέρω και την τέλεια ορθογραφία αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι σταματώ να γράφω Ελληνικά !


ΠΑΝΤΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΙΑΤΑ Η ΦΡΟΝΗΣΗ
ΟΜΗΡΟΣ Μικρά Ασία περ. 850 π.Χ.
Λαός που δεν σέβεται την ιστορία του και την γλώσσα του εκφυλίζεται...

http://www.youtube.com/watch?v=G6d0Ikic ... re=related

Skype : kostas.devrelis
oovoo : SV2CWV

User avatar
SV2CWV
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 110
Joined: 26 Sep 2010 09:55
Location: Thessaloniki KN10LO
Contact:

Post by SV2CWV »

Να ζητήσω συγνώμη που γράφω και ξαναγράφω αλλά είμαι στη δουλιά και με τις οχλήσεις από τα τηλέφωνα τα θυμάμαι ένα ένα...


ΠΑΝΤΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΙΑΤΑ Η ΦΡΟΝΗΣΗ
ΟΜΗΡΟΣ Μικρά Ασία περ. 850 π.Χ.
Λαός που δεν σέβεται την ιστορία του και την γλώσσα του εκφυλίζεται...

http://www.youtube.com/watch?v=G6d0Ikic ... re=related

Skype : kostas.devrelis
oovoo : SV2CWV

User avatar
georgepap31
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 350
Joined: 10 Mar 2005 22:27
Location: Thessaloniki
Contact:

Post by georgepap31 »

Δύσκολο. Σα να ζητάς espresso lungo στο καφενείο της Κερασιάς (Λίμνη Πλαστήρα). - "Πάρε ενα γλυκύ/βραστό πιδι'μ.."


Καλύτερο Africa είναι αυτό που γράφει χιλιόμετρα...

User avatar
lariseos
Αρχηγός
Αρχηγός
Posts: 888
Joined: 02 Aug 2008 19:07
Location:
Contact:

Post by lariseos »

βεβαια το προβλημα δεν ειναι μονο η ορθογραφια.........

και θα σου εξηγισω τι θελω να πω!

οταν εκφράζεσαι σε ενα θεμα κ ο άλλος γυρίζει κ σου λεει εσυ δεν ξέρεις ορθογραφία , θα ακούσουμε κ την άποψη σου???

συγνώμη αλλα σαν ελληνες εχουμε ενα ακομα dna που λέγετε μαλακία.....οσο και να πειράζει κάποιους!!

ας τα λουστούμε οπως τα φτιάχνουμε ολα!!!


εγω ειμαι γεννημενος εξωτερικο και πηγα λιγο εδω λιγο εκει σχολειο.......

με εχει σπάσει πολυ τα ευρα αυτο το θεμα κ δεν λέω οτι εχεις άδικο....αλλα ας δουμε λιγο τι κανουμε εμεις μονη μας σαν ελληνες κ τη απαιτούμε μετά!

φιλικα παντα



User avatar
aposperittis
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 760
Joined: 31 Aug 2010 18:10
Location: Athens
Contact:

Post by aposperittis »

Προσπαθώντας να βλέπω πάντα και τις 2 όψης του νομίσματος θα κάνω και εδώ το ίδιο.
Καταρχάς όλοι συμφωνούμε πως τα Greeklish σου ανεβάζουν την μυωπία! Όλοι συμφωνούμε ότι σε ένα σωστό Forum πρέπει να γράφουμε μόνο ελληνικά!
Ότι αν γράφεις τεράστια κείμενα με Greeklish ανάθεμα και αν καταλαβαίνεις τα μισά ειδικά όταν μπλέκονται και αριθμοί! Πχ 8a pao
Όσο για τα ορθογραφικά..... Προσωπικά έχω Ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο στον Firefox και ότι λάθη κάνω μου τα διορθώνει αμέσως, επειδή όπως έχω ξανά πει είμαι δυσλεκτικός και μπορεί να μην μπορείτε να δείτε τον χάλια γραφικό μου χαρακτήρα αλλά τα τεράστια ορθογραφικά μου λάθη μπορείτε να τα δείτε! Επίσης μπορείτε να δείτε και τίποτε προτάσεις που δεν δένουν πάντα συντακτικά άλλα οκ!
Αν θέλετε όσοι δεν ασχολείστε με αυτά και δεν ξέρετε ορίστε πάρτε το λινκ να κατεβάσετε τον fireFox από εδώ: http://www.mozilla-europe.org/el/firefox/

και ο Ορθογραφικός του έλεγχος από εδώ: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3439/

Τώρα πάμε στην άλλη πλευρά!
Όπως έχετε δει το forum καλός ή κακός (για εμένα καλός) είναι διεθνές, έχουμε Έλληνες που ζουν Ιταλία, Γερμανία, Βουλγαρία και δεν ξέρω που αλλού. ¶ρα λοιπόν είναι φυσικό και επόμενο να έχουν και τα δικά τους πληκτρολόγια! Όπως εμείς εδώ ΔΕΝ έχουμε πληκτρολόγιο με Ιταλικούς χαρακτήρες έτσι και αυτοί δεν έχουν με Ελληνικούς χαρακτήρες! Την Ελληνική γραμματοσειρά δεν είναι τίποτα να την κατεβάσουν αλλά όσο να πεις δεν είναι και ότι καλύτερο να γράφεις Ελληνικά σε Ιταλικό-Αγγλικό πληκτρολόγιο! (Και αν έχουν Αγγλικά μιας και οι Ιταλοί είναι γνωστοί για τον εθνικισμό τους, τους έζησα όταν πήγα Παλέρμο και Τάραντα που μιλάγαμε Αγγλικά και μας αγνοούσαν! Μόλις όμως σηκωνόμασταν να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε εκεί να δείτε πως μάθαιναν όλοι άπταιστα Αγγλικά!)
Θα μου πείτε καλά πόσο να κοστίζει ένα πληκτρολόγιο με Ελληνικούς χαρακτήρες από το ebay? 8 ευρό? Προσωπικά δεν θα αγόραζα ή αν θέλετε δεν θα έμπαινα στον κόπο να το κάνω αυτό και να μεταλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι απλά και μόνο για να μιλήσω σε ένα forum!!!

Έχουμε αρκετούς ανθρώπους που γράφουν με greeklish και από εκεί παρατήρησα πως όλοι τους μένουν εκτός Ελλάδας, από εκεί μπήκα σε σκέψης και έβγαλα τα παραπάνω συμπεράσματα, μπορεί να κάνω και λάθος! Μπορεί να έχουν και Ελληνικό πληκτρολόγιο με τις αντίστοιχες δικές τους γραμματοσειρές και να βαριούνται να αλλάζουν! Το θέμα είναι ότι βοηθάνε και είναι πάντα ανοικτοί σε όποια βοήθεια τους ζητηθεί και αυτό μετράει πολύ κατά την γνώμη μου. Αν μπορούν να γράφουν Ελληνικά καλό θα ήταν για όλους μας, αν δε μπορούν κάντε ότι και εγώ!
Μην διαβάζετε τα Post τους αν δεν σας αφορούν.
Αυτά είχα να πω, προσπάθησα να μείνω κάπου ανάμεσα και να μην θίξω καμιά πλευρά, καλή καρδιά να έχουμε και όλα λύνονται.


Όταν κάποιος σε κατηγορεί ότι κάνεις μόνο ό,τι θέλεις εσύ, συνήθως εννοεί ότι δεν κάνεις ό,τι θέλει αυτός!

http://www.esperos.ucoz.com/

virus
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Posts: 85
Joined: 29 Sep 2008 23:36
Location:
Contact:

Post by virus »

η αποψη μου.

ειμαστε στην ελλαδα και η γλωσσα ειναι μια. τα ελληνικα. τελος.
τα ορθογραφικα λαθη δεν με πειραζουν καθολου. επειδη ακριβως δεν κρινω το περιτυλιγμα αλλα κοιταω την ουσια. δηλαδη κοιταω τι θελει να πει ενας μεσα απο τα γραφομενα του κι ας εχει τραγικα ορθογραφικα λαθη. αδιαφορο με αφηνουν.

ΑΛΛΑ οταν βλεπω γκρικλις εκει ειναι που βγαινω εξω απο τα ρουχα μου. τρελαινομαι τοσο που δεν μπαινω καν στον κοπο να το διαβασω. αει σιχτιρ με τα γκρικλις.

ακομα και σε αλλα φορουμ εχουν κανονα, ποστ με γκρικλις να διαγραφονται. εξαιρεσεις παρεχονται σε μερικους συνφορουμιτες που μενουν στο εξωτερικο και δεν εχουν ελληνικα στο πληκτρολογιο.



User avatar
aposperittis
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 760
Joined: 31 Aug 2010 18:10
Location: Athens
Contact:

Post by aposperittis »

[quote:4d9b188d7e="virus"].........εξαιρεσεις παρεχονται σε μερικους συνφορουμιτες που μενουν στο εξωτερικο και δεν εχουν ελληνικα στο πληκτρολογιο.[/quote:4d9b188d7e]

Εκεί είναι τι θέμα!!! Αυτό αναφέρω και εγώ! Απλά δεν ξέρουμε αν αυτό ισχύει και εδώ. Ας μας το πουν οι ίδιοι!


Όταν κάποιος σε κατηγορεί ότι κάνεις μόνο ό,τι θέλεις εσύ, συνήθως εννοεί ότι δεν κάνεις ό,τι θέλει αυτός!

http://www.esperos.ucoz.com/

User avatar
miscelano
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 663
Joined: 06 Aug 2006 14:39
Location:
Contact:

Post by miscelano »

που ειναι ο γκρεκο?? :P :P :P :P :P



User avatar
avlihos
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 429
Joined: 13 Mar 2007 22:12
Location: Jamaica
Contact:

Post by avlihos »

emena me peirazoun kai ta orthografika!

Φυσικά και το να γράφεις ελληνικά είναι καλύτερα, αλλά όσοι θέλουν να γράψουν και greeklish νο πρόμπλεμ! Ή σλόου δε μάτς όιλ στην τελική.

Πολές φορές ακόμα και το συντακτικό είναι λάθος. Τι θα κάνουμε δηλαδής; Να τα κόψομεν όλα γιατρέ μου;


Ταξιδάκι 65°588242;218243;N 168°478242;308243;65279; / 65279;65.9725, -168.7917. Λες;

User avatar
Africaptan
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 319
Joined: 22 Jan 2010 16:41
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Contact:

Post by Africaptan »

Κυριοι, κατα την αποψη μου το θεμα εχει κουρασει πια.
Το ποιοι μενουν στο εξωτερικο, το ξερουμε κι ειναι συγχωρεμενοι.
Γι αυτους που βαριουνται ν αλλαξουν τη γλωσσα γραφης, θα πω οτι ειναι "εαυτουληδες"κι οτι εν γνωση μας και εν γνωση τους, μας προσβαλουν τη νοημοσυνη μας.
Μπορει οπως λεει ο Μαριος να βοηθουν, αλλα εγω κουραζομαι παααρα πολυ για να τους παρακολουθησω, κι ετσι απλα τα προσπερνω.
Για την ορθογραφια, εγω δεν εχω κανενα προβλημα. Σιγουρα θα προτιμουσα να υπαρχει σωστη ορθογραφια, αλλα δεν ειμαι και αχαριστος. Απλα καποιες φορες υπαρχουν καποιες λεξεις οι οποιες με λαθος ορθογραφια, δινουν αλλο νοημα, αλλα βγαζεις το νοημα απ τα συνφραζομενα.
Κι αν εχετα προσεξει, εγω ουτε απαντω στα ποσταρισματα με greeklish γραφη, και σταματησα να σχολιαζω τα θεματα γραφης, γιατι ενοιωσα και κουραστικος, αλλα και επειδη νοιωθω να με κοροιδευον.
Τελος ξανα...
Φιλικα, Africaptan :D :D :( :(


Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

greko138
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 326
Joined: 10 May 2009 01:44
Location:
Contact:

Re: Greeklish vs Ελληνικά

Post by greko138 »

[quote:2af4b6fd28="SV2CWV"]http://onidiary.blogspot.com/2010/12/greeklish.html

Νομίζω πως οι περισσότεροι από μας, αν όχι η συντριπτική πλειοψηφία, είμαστε Έλληνες και όλοι μας έχουμε γλώσσα Ελληνική στους Ηλ. Υπολογιστές μας.
Το θεωρώ κουραστικό και αν μη τι άλλο υποτιμιτικό, για μένα να αναγκάζομαι να διαβάζω φράσεις και προτάσεις σε μία γλώσσα, που δεν την καταλαβαίνω και σε τελική ανάλυση δεν την έμαθα στα χρόνια που έπρεπε να την μάθω στο σχολείο.
Θεωρώ λοιπόν πως πρέπει σαν Έλληνες να χρησημοποιούμε την γλώσσα μας.
Και μην με κατηγορίσετε σαν υπερπατριώτη ή εθνικιστή ή οτι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος, σαν την αλεπού που όσα δεν τα φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια, γιατί τότε θα έπερεπε να κατηγορίσουμε και όλους τους άλλους λαούς που χρησημοποιούν την γλώσσα τους μέσα στη χώρα τους και μάλιστα να γράψεις και σε άλλη γλώσσα σε πετάνε έκτός!!!
Έτσι λοιπόν πιστεύω πως και εδώ θα πρέπει να αρχίσουμε να γράφουμε Ελληνικά μιάς και η γλώσσα μας διδάσκεται σε ξένες χώρες και πανεπηστήμια,
Θεωρώ πως είναι ντροπή εμείς σαν Έλληνες να ξεχνάμε έντεχνα και προοδευτικά την γλώσσα μας γιατί κάποιοι στην άγνειά τους επιμένουν να χρησημοποιούν 1 γλώσσα που το συνοθύλευμά της δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο!

Και για να μην ξεσηκώσω αντιδράσεις από τα γρφόμενά μου απλά να αναφέρω οτι τα αλλοδαπά προσωπικά με κουράζουν και με αναγκάζουν να τα διβάζω 2 και 3 φορές κάθε φορά για να καταλάβω το νοημά τους!
Έτσι λοιπόν ασυναίσθητα αποφεύγω να τα διαβάσω πλέον. Τίθεμαι εκτός με λίγα λόγια.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ και να συμβάλω στην καλύτερη και σωστότερη εικόνα του Διαδικτυακού πίνακα ανακοινώσεων με θέματα την κοινή μας αγάπη ....[/quote:2af4b6fd28]
file mou filosofe....
apo tin arxi pou mpikes se afto to forum to mono pou den se blepw k na polysizitas einai peri txenikou thelatos.....
mas ta les k mas ta les gia to greekenglish kai diafora tetia :shock: :shock: :shock:
opos blepis poloi symfonoune :wink:
orea kai i (earth) einai epipedi (lew egw twra) kai ti tha kaneis twra tha arxisis na to zalizis k auto????
poloi den theloun na estanonte abola me tin orthografia poloi aloi exoun ali apopsi.....
RE FILE kai PALI edo einai AFRICA TWIN CLUB kai OXI FILOSOFIKI CLUB.......
stamatato pleon afto eleos
:twisted: :twisted: :twisted:


thelw diakopes

greko138
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 326
Joined: 10 May 2009 01:44
Location:
Contact:

Post by greko138 »

[quote:6590e5734c="miscelano"]που ειναι ο γκρεκο?? :P :P :P :P :P[/quote:6590e5734c]
Grekos paron meta apo taksidaki se 2- patria edafi epistrofi ksana en ELLADA. :lol: :lol:
loipon opoios ksanagrapsi opos emena tha mas ksanabali pali stin proti taksi o filos........ k tha arxisoume ta mathimata glosas kai opoios den mathenei tha timorite stin gwnia
kapios na sizitisoume gia tis mixanes mas?????
alios na to onomasoume alios to CLUB :evil: :evil: :evil:


thelw diakopes

User avatar
Panos_k
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 314
Joined: 12 Jun 2007 00:24
Location: Athens
Contact:

Post by Panos_k »

Γκρέκο, δεν το προσωποπειεί δείχνοντας εσένα. Κι αυτό που προσπαθεί να περάσει ο άνθρωπος δεν είναι τελικά η ορθογραφία.. Μα να μη φτάσουμε να έχουμε και υπηκοότητα greeklish στο τέλος.

Φιλικά πάντα



greko138
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 326
Joined: 10 May 2009 01:44
Location:
Contact:

Post by greko138 »

exw zisei kai eksakolouthw na zw eksoteriko.....
afto pou exw na pw einai oti den ginese me ta logia kai me orthografia ELLINAS alla me tin kardia.
to na grafi kapios greeklish den pai na pi oti einai ligotero ellinas apo alon pou grafi telia ELLINIKA.....
as sovareftoume k as alaksoume thema lew egw.
kai as afisoume stin krisi tou kathenos na krini aftos to pos theli na grafi k na ekfrazete.
:wink:
edo mesa opos eixa anaferi k ali fora iparxoun anthrwpi apo diaforetika koinonika, morfotika kai oikonomika epipeda, afto pou mas enoni einai i AFRICANA.
to ti imaste k ti estanomaste o kathenas to kseri poly kala :wink:
den tha katsw ka krinw kapoion pou grafi anorthografa oute kapoion pou einai telios se grafi, oute kapoion (san k emena me ta Greeklish)
tha tous sebasto olous to idio xwris kamia ekseresi, ean kapoios theli na kani diaxorismo tote sygnwmi ala..........
kapote to eipa sta italika...... :wink: :wink: :wink: kseroun osoi to diabasane.
as min to trabame k to trabame afto.... den exei noima....
KALODEXOUMENES oi sizitisis peri texnikou thematos k otidipote afora tis mixanes,
oxi morfotiko epipedo.
oxi orthografia.
oxi filosofiki.
AFRIKA k as minoume eki.


thelw diakopes

Post Reply