Ενεργοποιηθειτε!

Post Reply
monolykos
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 25
Joined: 06 May 2016 15:33
Location:
Contact:

Ενεργοποιηθειτε!

Post by monolykos »

Μια καλη ιδεα για βελτιωση του site ειναι να
αρχισουν τα μελη του να ασχολουνται και παλι με το αντικειμενο
Africa Twin και μοτοσυκλετα.
Ζωντανεψτε λιγο βρε παιδια!



jokey66
Αρχηγός
Αρχηγός
Posts: 944
Joined: 06 Oct 2009 08:06
Location:
Contact:

Post by jokey66 »

Ευτυχώς υπάρχει μεγάλη δραστηριότητα και φυσική παρουσία στην λέσχη και στις εκδρομές-εκδηλωσεις που συνεχώς διοργανώνονται. ¶λλωστε αυτός είναι και ο σκοπός του forum να μας φέρει πιο κοντά επί της ουσίας και όχι εικονικά.
Περισσότερες και πιο άμεσες ενημερώσεις καθως και φωτογραφίες μπορεις να αναζητήσεις στην σελίδα της λέσχης στο facebook Africa Twin club(κλειστή ομάδα) κάνοντας ένα αίτημα φιλίας.


Αν θες να το παίξεις μεγάλος και τρανός........περίμενε να γεράσεις

monolykos
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 25
Joined: 06 May 2016 15:33
Location:
Contact:

Post by monolykos »

Εδώ Θεσσαλονικη τι κάνουμε?
Υπάρχει ακόμη η λέσχη?

Υ.Γ. Δεν έχω facebook



jokey66
Αρχηγός
Αρχηγός
Posts: 944
Joined: 06 Oct 2009 08:06
Location:
Contact:

Post by jokey66 »

Θεσσαλονίκη από όσο ξέρω υπάρχει η λέσχη αλλά δεν είναι πολύ ενεργή.
Πέρισυ η Πανελλήνια διοργανώθηκε στην βόρεια Εύβοια με σκοπό να συμμετάσχουν και παιδιά από την βόρεια Ελλάδα.Σε επικοινωνία και ενημέρωση που έγινε με την λέσχη βόρειας Ελλάδας δυστυχώς δεν υπήρχε συμμετοχή.Περισσότερα για την την λέσχη της βόρειας Ελλάδας δεν ξέρω να σου πω.Υπάρχει όμως και μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες.
Είναι απλό να φτιάξεις λογαριασμό στο facebook χωρίς να βάλεις πραγματικά στοιχεία και να τον χρησιμοποιείς μόνο για ενημέρωση.


Αν θες να το παίξεις μεγάλος και τρανός........περίμενε να γεράσεις

monolykos
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 25
Joined: 06 May 2016 15:33
Location:
Contact:

Post by monolykos »

Αντιπαθω τρομερα facebook και αλλα παρομοια μεσα κοινωνικης
ρουφιανιας.
Θα το ψαξω για τη λεσχη αν και απ οτι καταλαβα δε ξερω αν αξιζει τον κοπο.
Ευχαριστω για τις απαντησεις και για τον χρονο σου.



Net
Νέοπας
Posts: 6
Joined: 23 Jun 2016 15:14
Location:
Contact:

Post by Net »

Αφου σαν λεσχη-ομάδα πληρώνεις κάτι πρέπει να το
κάνεις και λίγο πιο ελκυστικό κατά τη γνώμη μου,
να δίνεις ερέθισμα στον άλλον να θέλει να επισκεφθεί τον χώρο σου.

Εμείς(tdmhellas.gr) χάσαμε μεγάλο μέρος της δυναμικής μας
με το κλείσιμο του imageshack.Χάθηκαν πολλά ταξιδιωτικά
και πολλά τεχνικά how to με πολλές φωτο.

Τωρα αποφασίσαμε να επενδύσουμε σε εναν photo server
βασισμένο σε ενα NAS σύστημα για να μην ξαναχαθεί τίποτα.

Να πω την άποψη μου για το παρόν site και να προτείνω με την
σειρά μου 1-2 πραγματάκια.

Χωρις παρεξήγηση όλη η μορφή του φόρουμ μου θυμίζει τα παιδικά
μου χρόνια με την προσπάθεια μας τοτε να φτιάξουμε κάτι για να μιλάμε
μεταξύ μας...
Το φορουμ είναι λες και εχει φτιαχτεί σε δωρεάν υπηρεσία και εχει γίνει
migration(μεταφορα) εδω.

Καντε το λίγο πιο "μπάνικο"...η phpbb πλατφόρμα δίνει πολλά
περιθώρια βελτιστοποιησης εύκολα και απλά.
Επίσης απο όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω μπορείς να "ενώσεις"
κοινωνικά δίκτυα (με ενα κουμπι να ποστάρεις κάτι απο εδω στο FB πχ)

Δώστε στους χρήστες περιθώρια να φτιάξουν το προφίλ τους οπως θελουν,
και ενα αλλο θεμα ίσως πιο επαγγελματικό.
Φτιάξτε έναν χώρο να διαφημίζετε τους χορηγούς σας και για να αυξήσετε
την επισκεψιμότητα όλες οι αναφορες σας στα κοινονικα δυκτια να καταλήγουν εδω.

Ξαναλέω δεν θελω να θίξω κανέναν απλά γράφω τις παρατηρήσεις μου.



sofoklis
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 133
Joined: 01 Feb 2009 06:33
Location: Πειραιάς
Contact:

Post by sofoklis »

Net δεν θα διαφωνήσω μαζί σου απλά είναι κάποια πράγματα που ίσως να μην γνωρίζεις..

Η σκέψη για αλλαγή του φόρουμ υπάρχει και ήδη το κοιτάμε για την αλλαγή του, αν όλα πάνε καλά από το φθινόπωρο θα μεταφερθούμε.

Το μόνο εύκολο να κάνεις ένα νέο φόρουμ, τι θα γίνει όμως με το παλιό ???
Αναφέρομαι σε όλα αυτά τα ποστ που υπάρχουν τόσα χρόνια και είναι ένας θησαυρός από τεχνικά - εκδρομικά - φωτογραφίες κλπ κλπ που δεν πρέπει να χαθούν.

Επειδή το φόρουμ έχει φτιαχτεί σε "γλώσσα" που δεν υποστηρίζεται πλέον, είναι αδύνατη η μεταφορά του στη νέα "γλώσσα".
Πρέπει λοιπόν να είμαστε πολλοί προσεχτικοί σε όποια αλλαγή γιατί υπάρχει περίπτωση να χαθούν τα παλιά ποστ, κάτι που πιστεύω δεν το θέλει κανείς.

Για αυτό και μόνο το λόγο δεν έχει γίνει η αλλαγή του τόσο καιρό, θέλω να πιστεύω ότι η αλλαγή του θα γίνει διότι κάποια άτομα θα κάτσουν ώρες μπροστά σε ένα pc αφιλοκερδώς, μόνο και μόνο γιατί το γουστάρουν και θέλουν να βοηθήσουν εμπράκτως το Africa Twin Club για να γίνει η αλλαγή σωστά.

Τώρα όσο αφορά, το πληρώνεις κάτι άρα το κάνεις ποιο ελκυστικό, θα συμφωνούσα άμα μιλάγαμε για μια επιχείρηση, εδώ όμως μιλάμε για μοτοσυκλετισμό και για το πόσο αγαπάμε και θέλουμε να συμμετέχουμε σε μια ομάδα που αγαπά κυρίως το μοτοσυκλετισμό και το Africa.
¶ρα το κάνω ποιο ελκυστικό για να προσελκύσω πελάτες, για μένα δεν παίζει...



Net
Νέοπας
Posts: 6
Joined: 23 Jun 2016 15:14
Location:
Contact:

Post by Net »

Δεν το κανεις για πελάτες αν ειναι δυνατον,δεν πουλαμε τίποτα.
Την αγαπη μας για τους 2 τροχους και την παρέα έχουμε και
μοιραζόμαστε.

Εννοείτε οτι δεν πρεπει να χαθεί τίποτα...
Αυτα είναι θυσαυρος και η κληρονομιά για κάθε λέσχη.

Εχεις δικιο στο οτι δεν γνωριζω αλλα οπως προείπα δεν εγραψα
επικριτικά.
Αν μεινετε στην ιδια πλατφόρμα(phpbb)λογικα δεν πρεπει να υπαρχει
πρόβλημα με την μεταφορά.Με εναν test server μπορουν να γίνουν
δοκιμες πριν την οποιαδήποτε αλλαγη.

Οπως και να έχει αν μπορω κι εγω να κανω κατι να βοηθήσω είμαι στη διάθεση σας οποιαδήποτε στιγμη.



jokey66
Αρχηγός
Αρχηγός
Posts: 944
Joined: 06 Oct 2009 08:06
Location:
Contact:

Post by jokey66 »

Όλα καταννοητά και δεκτά.
1.Η βάση δεδομένων που έχει το υπάρχων site δεν μπορεί να μεταφερθεί σε νέο πρόγραμμα.
2.Πρέπει να φτιαχτεί νέο site (κόστος μπάνικου site.....)
3.Η παλιά βάση δεδομένων θα λειτουργεί σαν υποφόρουμ
4.Το site δεν έχει κρασάρει ποτέ ,δεν έχει χακευτεί ποτέ, η ταχύτητα με την οποία φορτώνει σε σχέση με τον όγκο πρόσβασης είναι σούπερ( όλα αυτά με το ανάλογο κόστος για την λέσχη)
5.Η διαχείρηση και φιλοξενία φωτογραφιών είναι δύσκολη και το κόστος υψηλό, το οποίο δεν θα φανεί άμεσα αλλά σε βάθος πενταετίας.

Συνοψίζοντας τα παραπάνω, ποιος και πόσο?

Από την στιγμή που όλες οι εργασίες γίνονται αφιλοκερδώς από μέλη και φίλους της λέσχης καθώς και οτι η λέσχη συντηρεί εκτός από το υπάρχων site(μέσω επαγγελματία) και έδρα ,το κόστος ανάθεσης σε επαγγελματία την δημιουργία νέου site είναι απαγορευτικό.Γίνονται ενέργειες για την κατασκευή νέου site αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω θα καθυστερήσει.

Τώρα στο κομμάτι διαχείρισης και προτερεοτήτων να συνοψίσω ότι η λέσχη υπάρχει για πάνω από 23 χρόνια και για 15 χρόνια δεν είχε κυκλοφορήσει νέο μοντέλο Africa Twin αλλά η λέσχη υπήρχε και θα υπάρχει και θα δίνει έντονο παρόν σε πολλές μοτοσυκλετιστικές εκδηλώσεις!

Όποιος είναι διατεθειμένος να βοηθήσει ουσιαστικά μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί μας.

Παραλήψεις-συμπληρώσεις δεκτές.


Αν θες να το παίξεις μεγάλος και τρανός........περίμενε να γεράσεις

Net
Νέοπας
Posts: 6
Joined: 23 Jun 2016 15:14
Location:
Contact:

Post by Net »

jokey66 wrote: Όποιος είναι διατεθειμένος να βοηθήσει ουσιαστικά μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί μας.
Όπως έγραψα παραπάνω μπορώ να βοηθήσω.

κόστος ψιλομπάνικου φορουμ σε ευρώ...0¤

http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?action=forum

μιλάμε πάντα για φορουμ χωρις flash γραφικα και "δυσκολα"
πραγματα που να μπορεί καποιος να το διαχειρηστεί εύκολα .
Αλλωστε και οι δικες μου γνωσεις σε html και "γλωσσες" είναι μέτριες
θα μπορούσα να πω.

Ας κανει καποιος ενα ftp backup του φορουμ και να δουμε τι μπορουμε σε αυτο το backup να κανουμε και τι όχι.



monolykos
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 25
Joined: 06 May 2016 15:33
Location:
Contact:

Post by monolykos »

Αν ολα αυτα που ειπατε εσεις οι δυο,μεταφραζονται ως"θα φυγει αυτο το κρυοκωλο και νοσοκομειακο γαλαζιο",εγω συμφωνω,να το ξερετε... :D



User avatar
mixanobios
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 609
Joined: 15 Oct 2004 01:07
Location: athens
Contact:

Post by mixanobios »

Πριν 5+ χρόνια είχα πει να το φτιάξω το φόρουμ... Ημουν στο ΔΣ (ηταν και ο λογος που έβαλα συμμετοχή). Τα κολλήματα πολλά για την αλλαγή του φόρουμ (οχι τεχνικά τόσο... αλλά.... άλλης φύσης)

Anyway...

Εδω ενα φόρουμ που έχω φτιάξει που είναι στην ίδια τεχνολογια / φιλοσοφια με το africatwin.gr

http://bonsaiforum.gr/

όπως και η βιβλιοθήκη σε joomla http://library.bonsaiforum.gr



User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 740
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Post by xrvclub »

Το ότι χρειάζεται αλλαγη είναι γνωστό από καιρό.. Έχουν γίνει προσπάθειες (από όσο ξέρω) που δεν έχουν καρποφορήσει.Από την άλλη, όπως λέει και ο Νίκος δείτε λίγο και τα στατιστικά (ταχύτητα απόκρισης, επισκεψιμότητα, επισκέπτες και άλλα πολλά) και συγκρίνετε τα με άλλα site.Το δικό μας θεωρώ είναι από τα ασφαλέστερα και γρηγορότερα. Επίσης Χάρη δε θα συμφωνήσω μαζί σου..σιγά μην ειναι 5+..δε βάζεις 10+ καλυτερα??

Προς τα design τωρα.. Δεν θα συμφωνήσω με το NET (δεν ξέρω το όνομα του παλικαριου) περί μπάνικου site.Εγω θα προτιμούσα να έχει 5 ενότητες-οπως τεχνικα/πως φτιάχνεται (τρόμπες,ανορθωτες,τριπμάστερ, φώτα κλπ),ανακοινωσεις του προεδρειου (εκδρομικό,εκδηλώσεις ,κλπ), manuals (πολυ βασικό), ενα που θα έχει εκδρομικά (και μόνο) κείμενα για να μπορεί να παρει ιδέες και ένα γενικό "τοίχο" που θα γράφουν όλοι. Όποιος θέλει να βάλει 50+ φωτός ,βίντεο και οτιδήποτε άλλο για αυτό υπάρχει και το facebook και ένα σωρό άλλα site που τοποθετείς τέτοιου είδους αρχεία.

Βέβαια όλα αυτά θέλουν δουλειά για συμμάζεμα, αρχειοθέτηση, τοποθέτηση και συννενόηση με τον οποιοδήποτε πάροχο του site για την νέα εμφάνιση. Και όταν έρχεται ο λόγος για αυτή τη δουλειά...όλοι που μιλάγαμε και λέγαμε μεγαλόστομες ιδέες τη κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια..Και επιτρέψτε μου να έχω αυτή την άποψη ..γιατί κάθε χρόνο (μα κάθε??) χρόνο γίνεται αυτή η κουβέντα και στο τέλος παραμένουμε στο παλιό.. Αν και φέτος τα παιδιά που ασχολούνται..τα βλέπω πολύ ζεστα!!!

Επίσης κάτι πολύ βασικό αλλα και που κανένας δεν δίνει σημασία..Η λέσχη ειναι αυστηρά ερασιτεχνική...δεν υπάρχει ούτε ΑΦΜ.. Αυτό λοιπόν δημιουργεί αρκετές δυσκολίες είτε στην εύρεση πόρων είτε στη εμφάνιση διαφημίσεων σε κοινή θέα...Και πραγματικά αξίζουν ένα μπράβο στα παιδιά που παρόλα τα προβλήματα τους σπαταλάνε αρκετό από το προσωπικό τους χρόνο για να περνάμε εμείς καλά και να τα έχουμε όλα έτοιμα..
Συγνώμη για το μακροσκελές γράμμα αλλά όλα τα παραπάνω δεν λένε τίποτα αν δεν έρθετε στη λέσχη να δείτε πραγματικά το τι δουλεια γίνεται.......(τέλος το γλύψιμο για φετος)..


Προς Μονόλυκο..Υπήρχε η λέσχη Θεσσαλονίκης αλλά ο χώρος έκλεισε λόγω των γνωστών οικονομικών δυσκολιών.Τα παιδια μαζεύονται κάθε Τεταρτη στην Αγίου Δημητρίου νομίζω (στο καυτατζόγλειο) εκει που μαζευονται και οι άλλες λέσχες (varadero,vstorm..)..Αν θες να σου πώ κάποια τηλέφωνα ευχαρίστως..Έτσι κι αλλιώς ..θα τους δω σε ένα μήνα!!!


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

User avatar
YianP
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 32
Joined: 27 Feb 2020 20:16
Location: Αχαρνές
Contact:

Re: Ενεργοποιηθειτε!

Post by YianP »

Γράφω εδώ 2 σκέψεις για να μην ανοίγω άλλο θέμα.
Θέλω να πώ μπραβο σε οσους ασχοληθηκαν και ασχολουνται για να επιστρεψει το φορουμ στις οθονες μας.

Ονοματα δε θελω να αναφέρω γιατι μπορει να αδικησω καποιον,επισης ειμαι σιγουρος οτι δε τους νοιαζει κι όλας να γραφτούν τα ονοματά τους για τη "φάση" το κάνανε και γουστάρουν 8)

Εις βάρος του προσωπικου τους χρόνου δεν πληρώνετε κανεις γι αυτό.

Αλλαγές ,λάθη,βελτιώσεις πάντα γίνονταν και γίνονται.

Προσωπική γνώμη : το φορουμ ειναι πιο ζεστή επικοινωνία για μοτοσυκλετιστές σε συγκριση με το φεισμπουκ η άλλα σοσιαλ μιντια.

Τα θέμετα μπαίνουν σε μια τεράστια βάση δεδομενων με τεχνικά,πατέντες,ταξίδια,διαδρομές,μανουαλ,γνώση απ την οποια μπορεί να βοηθιέτε κόσμος,τώρα και στο μέλλον κι αυτό είναι πού καλό.
ειναι ωραίο να μοιράζετε η γνώση

Το πόσο θα γινετε καλύτερο εξαρτάται απ τη συνεισφο΄ρα κάθε μέλους(στο βαθμό που μπορεί ο καθ΄ενας).

Να μαστε ολοι καλά αλάνια μου να βολτάρουμε,πάντα όρθιοι!

Υγ.Προς διαχειριστές : ξερω οτι τα οφτοπικ θεματα δε κολανε για μια σειρά απο λόγους ,αλλα να ανοιγαμε ενα θεμα για μουσικη να βάζουμε κανα τραγουδι να ακουμε?



Post Reply