Προετοιμασία για ταξιδάκι

Post Reply
TheoTheo
Νέοπας
Posts: 6
Joined: 22 Feb 2006 15:45
Location:
Contact:

Προετοιμασία για ταξιδάκι

Post by TheoTheo »

Γεια χαρά, απανταχού παρόντες αφρικάνοι. Παρακαλώ για τα φώτα σας και την εμπειρία σας για ένα ταξιδάκι που ετοιμάζω. Την άλλη βδομάδα της Καθαράς, φεύγω για ένα tour με άλλη μία μηχανή (ΚΤΜ!!!) σε βαλκάνια. Θα περάσουμε από Σκόπια, Βελιγράδι, μάλλον Μπάνια Λούκα και Τίρανα (περίπου 3000 χλμ).
Σε ένα συνεργείο που πήγα για έλεγχο (δεν τον ξέρω είναι κοντά στη δουλειά μου) μου είπαν να αλλάξω καμπάνα (340 ευρά + 60 εργασία) γιατί μπορεί να με αφήσει. Ωστόσο, καθότι πονηρός, και έχοντας διαβάσει σχετικό thread κάπου στο φόρουμ είδα ότι πολύ πιθανόν δε χρειάζεται. Ο δικός μου μάστορας λέει ότι δε χρειάζεται, αλλά αν και καλό παιδί, δεν έχει εμπειρία από άφρικες. Έχω κάνει 85000 χλμ και η καμπάνα βαρούσε από τα 40.000, με ελάχιστη διαφορά σήμερα. Τι λέτε να κάνω; Τι άλλη προετοιμασία έχετε να προτείνετε; Θα πάρω μαζί μου σαμπρέλες, λαδάκι, σπρέι, ένα φαστ κλπ. Τι άλλο μπορεί να χρειαστώ; Η αντλία είναι σχετικά καινούργια. Οι ντίζες είναι καλές και δε μου έχουν σπάσει ποτέ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει.
Φωτογραφίες θα ακολουθήσουν την παρ' άλλη βδομάδα.
Theo



User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 741
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Post by xrvclub »

Για μένα το καλύτερο είναι να πάρεις καινούργιες ντίζες και να τις περάσεις δίπλα-δίπλα με τις παλιές έτσι ώστε να τις έχεις "ετοιμοπόλεμες".Εάν πάρεις σαμπρέλλες νομίζω ότι θα χρειαστείς και τους λεβιέδες για το ξε-ζαντάρισμα.Πάρε μαζί σου και τίποτε τακάκια γιατί από εκεί που περνάς δύσκολα θα βρεις τέτοια πράγματα..Τώρα όσο για τη καδένα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις νομίζω ότι θα είναι το ΚΤΜ!!!!!!..Θα το βγάλει το ταξίδι????ΟΕΟΟ..θα το βγάλει???

Καλό ταξίδι πάντως και πάντα να περνάς καλά...


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

Ασε την καμπάνα στην ησυχία της κατέβασε μόνο τις στροφές
του ρελαντί οταν ειναι ζεστό στις 900 με 1000
και βαζε 20 - 50 λάδι και θα ειναι βούτυρο και η καμπανα
και το σαζμάν για τις ντίζες συμφονώ
με τον XRV και για τα τακάκια , καινουρια λαστιχα να έχεται Φάστ
αν δεν έχεις το μεγάλο μπουκάλι πάρε τρια μαζί σου γιατί ισα που θα
ατχίση να σου φουσκώνη το ενα , παρε και μερικά τάιρ απ ή δεματικά οπως
λέγονται διάφορα μεγέθη και μερικά πολύ μεγάλα θα σου χρειαστούν για τον τροχό αν εισαι σε δύσκολο σημειο και δεν εχεις φαστ η σου τελείωσε μεχρι να βρης να το φτιάξης , λάμπες παρε μαζί τα σχετικά εγγραφα κοιτα στο ΙΚΑ για μια καρτα που δινουν για περίθαλψη ( μακριά απο εμας ) ( αχρείαστη να ειναι )

και Καλό ταξίδι!!!!
Περιμένουμε εντυπώσης απο την γείτωνα κυρίος χώρα !!!
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα


Για το ΚΤΜ πολλές προσευχές :lol: :lol: :lol:



User avatar
nickygr
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 206
Joined: 12 Sep 2005 08:09
Location: ATHENS
Contact:

Post by nickygr »

FILE MOU KALE FILE KALA NA PAS KAI KALA NA MAS GYRISEIS.NA MAS FEREIS PHOTO GIA NA TAXIDEPSOUME KI EMEIS LIGO MAZI SOU.THA SOU ELEGA AN THELEIS NA PERASEIS THN TETARTH APO THN LESXI NA SOU DOSO ENAN ANORTHOTI POU EXO O OPOIOS VEVAIA AXREIASTOS NA EINAI ALLA SE PERIPTOSI POU SOU SIMVEI THA MPORESEIS NA KANEIS THN DOULEIA SOU ESTO GIA MIA DYO MERES.DEN EINAI KAINOURGIOS EINAI PSILOTALAIPORIMENOS ALLA EINAI IKANOS NA SE SOSEI APO MIA PALIOKATASTASI POU MPOREI NA SOU SIMVEI.EUXOMAI NA MIN SOU TYXEI KATI TETOIO.KALO TAXIDI KAI NA PROSEXEIS POLI .


AFRICA GIA PANTA

TheoTheo
Νέοπας
Posts: 6
Joined: 22 Feb 2006 15:45
Location:
Contact:

Post by TheoTheo »

[quote:b9fcb6b457="matmat"]λάμπες παρε μαζί τα σχετικά εγγραφα κοιτα στο ΙΚΑ για μια καρτα που δινουν για περίθαλψη ( μακριά απο εμας ) ( αχρείαστη να ειναι )[/quote:b9fcb6b457]

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές. Δυστυχώς το ΙΚΑ και το ταμείο Δημοσίου δεν καλύπτει για χώρες εκτός ΕΕ. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν τηλεφωνικά. Να το χαιρόμαστε (όλοι οι ασφαλιζόμενοι), μας βλέπω να καταλήγουμε σε κανέναν κτηνίατρο αν συμβεί τίποτα.
Τι ώρα μαζεύεστε την Τετάρτη; Δεν είμαι μέλος, αλλά θα προσπαθήσω να περάσω για μια μπίρα. ¶λλη μια φορά έχω περάσει για γνωριμία και έφυγα τρεις το πρωί τρεκλίζοντας.
Προς NickyGR, η χειρονομία σου με σκλαβώνει. Αν δεν μπορώ να έρθω Τετάρτη θα στείλω μήνυμα πιο πριν για να μην κουβαλάς τον ανορθωτή.



User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

Καθε Τετάρτη μετά τις 9 ολο και κάποιος ( καμια 30 αριά )
θα ειναι εκεί
Αλκοόλ με μέτρο μην αναγκαστώ σε επιπλίξεις !! :lol:

Καλά χιλιόμετρα και με ασφάλεια !!! 8)



User avatar
nickygr
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 206
Joined: 12 Sep 2005 08:09
Location: ATHENS
Contact:

Post by nickygr »

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές. Δυστυχώς το ΙΚΑ και το ταμείο Δημοσίου δεν καλύπτει για χώρες εκτός ΕΕ. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν τηλεφωνικά. Να το χαιρόμαστε (όλοι οι ασφαλιζόμενοι), μας βλέπω να καταλήγουμε σε κανέναν κτηνίατρο αν συμβεί τίποτα.
Τι ώρα μαζεύεστε την Τετάρτη; Δεν είμαι μέλος, αλλά θα προσπαθήσω να περάσω για μια μπίρα. ¶λλη μια φορά έχω περάσει για γνωριμία και έφυγα τρεις το πρωί τρεκλίζοντας.
Προς NickyGR, η χειρονομία σου με σκλαβώνει. Αν δεν μπορώ να έρθω Τετάρτη θα στείλω μήνυμα πιο πριν για να μην κουβαλάς τον ανορθωτή.[/quote]

TON ANORTHOTI FILE TON KOUVALAO PANTA GIA KALO KAI GIA KAKO KAI GIA OLOUS MAS . AN DEN KATAFEREIS NA ELTHEIS APO THN LESXI PARE ME THL 6979795722 NA SYNANTITHOUME KAPOU NA STON DOSO .


AFRICA GIA PANTA

TheoTheo
Νέοπας
Posts: 6
Joined: 22 Feb 2006 15:45
Location:
Contact:

Γυρίσαμε!

Post by TheoTheo »

Μάγκες επιστρέψαμε. Όλα τα τεχνικά πήγαν καλά και περάσαμε πολύ όμορφα. Το μόνο άσχημο ήταν ο καιρός και το γνωστό κύμα κακοκαιρίας που μας ακολουθούσε. Χιόνια & βροχές. Το κακό είναι ότι αλλάξαμε τη διαδρομή, καθώς οι περισσότεροι επαρχιακοί δρόμοι είχαν πάγο. Κινηθήκαμε έτσι κυρίως σε Εθνικό Δίκτυο, που στην Σερβία είναι άψογο. Η Σερβία είναι γενικά άψογη, κυρίως ο θηλυκός πληθυσμός της. Το μόνο αρνητικό είναι τα ακριβά διόδια. Ωστόσο υπάρχει κόλπο να τα γλιτώσετε (όποιος ξεκινήσει προς τα κει ας επικοινωνήσει μαζί μου). Αντί για Μαυροβούνιο και Δαλματικές Ακτές το "κόψαμε" από Βουλγαρία, καθώς εκεί ο καιρός ήταν καλύτερος. Μας αποζημίωσε η Σόφια, που είναι υπέροχη και πάμφθηνη, αν εξαιρέσει κανείς το ξενοδοχείο (το φθηνότερο 50 ευρώ). Τα μηχανάκια (ένα άφρικα και ένα ΚΤΜ adv. 640) μας έβγαλαν ασπροπρώσοπους και ας έφαγαν τόνους βροχής. Αξίζει να αναφέρω ότι την επομένη που φτάσαμε Βελιγράδι τα βρήκαμε θαμένα στο χιόνι. (Παρόλα αυτά εξακολουθώ να θέλω να δώσω το άφρικα για το καινούργιο 990!)
Η διαδρομή μας ήταν τελικά: Αθήνα, Βόλος, Σκόπια, Βελιγράδι, Νόβισαντ, Νις, Σόφια, Σέρρες, Αθήνα. Σύνολο 3000 ΚΜ. Φωτογραφίες και περιγραφές ακολουθούν λίαν συντόμως.
Το γενικό συμπέρασμα πάντως είναι το εξής: τα βαλκάνια αποτελούν πολύ καλό προορισμό για μηχανάδα. Όμορφα, φθηνά, προσιτά και φιλικά. Γενικά οι Έλληνες είναι αγαπητοί και όχι μόνο επειδή κουβαλάνε ευρώ.
Το επιμέρους συμπέρασμα είναι ότι τελικά το ταξίδι με μηχανή είναι εφικτό ακόμη και με αρκετά άσχημο καιρό, αρκεί να υπάρχει σχετικός εξοπλισμός. Μπαλακλάβες, πολύ χρήσιμες ιδίως για τους χετάδες (και μπακλαβάδες για όταν πέφτει το ζάχαρο) διπλά ζευγάρια γάντια, αδιάβροχες μπότες όπωσδήποτε και διπλά αδιάβροχα.
ΥΓ: Είχατε όλοι δίκιο για την καμπάνα - Nema Problema (νόου πρόμπλεμ ελληνιστί)



Post Reply