EKDROMHS PARELOIPOMENA...

User avatar
motomanos
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 228
Joined: 11 Jul 2005 19:57
Location: Σκόπελος Μαγνησίας
Contact:

EKDROMHS PARELOIPOMENA...

Post by motomanos »

KYRIOI PISTEVO OTI EIMASTE OLOI SIMFONOI OTI EXTES PERASAME POLY ORAIA..KAI MEGALI PAREA KAI O KAIROS FANTASTIKOS..OTAN VRETHIKAME KAI MEXRI POY XORISAME OLA POLY OMORFA..

EXO MIA ENSTASI OMOS..EIMAI SXETIKA KAI KAINOYRGIOS STO CLUB KAI OUSIASTIKA AFTI ITAN I PROTI MOU EKDROMI MAZI SAS..EIMOUN OMOS XRONIA MELOS STO MAG (TO CLUB TOU MOTO) KAI EXO KANEI EKEI POLLES EKDROMES...OTAN LEME PAME OLOI MAZI MIA EKDROMI SIMAINEI OTI PAME SAN KARAVANI ME MIA LOGIKI TAXYTITA NA MPOROUN NA AKOLOUTHOUN OLOI..KAI OTAN LEO OLOI, ENNOO OLOI..FANTASTEITE OTI STIS EKDROMES TOU MAG EIXAME APO 1300ARES MHXANES MEXRI KAI 150ARES VESPES..EIXAME PROPOMPOUS, ENDIAMESOUS KAI KAPOION NA MAZEVEI TOUS TELEFTEOUS AMA EMENE KANEIS GIA VENZINI...KAI SE KATHE ALLAGI POREIAS YPYRXE ATOMO NA EIDOPOIOI TOUS TELEFTEOUS...KAI OLOI PLIN MIKRON EXERESEON TAXIDEVANE PAREA..

EMEIS EXTES KATEVAZAME KEFALI KATO KAI XEKINAGAME AGONES GP..KAI KALA OTAN PIGENAME, NA TO KATALAVO MAS PIEZE O XRONOS (ASE POU KAI AFTO EPREPE NA EXEI RITHMISTEI ALLIOS)..OTAN EIPAME NA PAME GIA KAFE LOUTRAKI STO TELOS SAS EXASA 2 FORES MEXRI POU EKNEVRISTIKA KAI PIGA GIA KAFE MONOS MOU..MONO AFTOS O FOUKARAS O VASILIS EKANE YPOMONI KAI ME PERIMENE MERIKES FORES KAI EFXARISTO..

PROSOPIKA KATATASOME STIN KATIGORIA "EASY RIDERS" KAI TAXIDEYO ME 120-130 XILIOMETRA SE MIA EKDROMI..AKOULOUTHO KAI ME 140 ALLA TO 160 KAI 170 FILARAKIA EINAI POLLA GIA MENA..OUTE M ARESEI NA KSINO MARSPIEDES STIS STROFES...EXOUME KAI DYO PEDAKIA PIA..DEN EIMASTE GIA PARTH MAS...ESEIS KALA KANETE KAI MAGIA SAS NA ODEIGITE SE TETOIO RITHMO..KAI OSO GOUSTARO TIN PAREA TOSO DYSTIXOS O RYTHMOS AFTOS ME XALAEI STIN EKDROMI..EFXOMAI NA ALLAXEI AFTO TO SYSTIMA GIA NA PALIOSO KAI GO STIS EKDROMES TOU CLUB KAPOTE..

EIMAI KATHETA ENANTION SE AFTOUS POU ASKOUN KRITIKI KAI TA PERIMENOUN OLA ETOIMA STO PIATO...KAI DEN MILO ME AFTO TO YFOS..EVGE STA PEDIA POU ORGANOSAN TIN XTESINI EKDROMI KAI EVGE KAI SE OLOUS EMAS TOUS YPOLOIPOS GIA TIN SYMMETOXH KAI TIN KALI PAREA POU KANAME...AFTO POU LEO EINAI POS EGO, DYSTIXOS EXO PROVLIMA NA AKOLOUTHO SE TETOIOUS RYTHMOUS..MONO AFTO


ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΕΓΩΪΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ

User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

Αν σε παρηγορή αυτό ...
όποτε και άν αποφασίσω να συμετάσχω σε εκδρομή θα έχεις παρέα
αλλος ένας (Σ)αργός :lol:



User avatar
goldman
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 186
Joined: 23 Nov 2005 14:11
Location:
Contact:

Post by goldman »

ΜΑΝΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΣ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΤΑΙΝΑ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΥΠΝΟ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 9 00 ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΓΑΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΗΤΑΝ ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΥΠ ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ( ΠΡΩΤΗ ΒΟΛΤΑ ΜΑΚΡΙΝΗ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ )ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΓΙΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΜΕ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΛΥΣΗ.
ΜΑΚΑΡΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ SUPERRRRRRRR. . .!



User avatar
Caesar
Αρχηγός
Αρχηγός
Posts: 908
Joined: 26 Apr 2005 22:44
Location: Athens N.Ionia
Contact:

Post by Caesar »

Δυστυχώς και ενώ έχει συζητηθεί αρκετές φορές στην λέσχη, το πρόβλημα παραμένει. Δεν μπορούσα να βρίσκομαι στην χτεσινή εκδρομή αλλά από την περιγραφή του Μάνου, παραμένει μια κατάσταση, που υποβόσκει κινδύνους.

Κύριοι το να ακολουθηθούν κανόνες ασφαλούς οδήγησης σε group, είναι πάρα πολύ εύκολο, όσο και απαραίτητο.

Δεν θα πω τίποτα παραπάνω, αλλά θα σας δώσω μόνο μια σκέψη.

Αν και λέω αν συμβεί μια φορά κάτι κακό σε μια εκδρομή, και έρθει την επομένη ο πατέρας του παιδιού στην λέσχη, όχι για να ζητήσει ευθύνες, αλλά για να μας πεί τον πόνο του, και μας πεί "ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ", εγώ προσωπικά θα ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί...

Εκεί είναι όλη η ουσία. Η εκδρομή γίνεται για να περάσουν όλοι καλά. Αν κάποιος είναι με την ψυχή στο στόμα για να προφτάσει τους άλλους σίγουρα δεν θα έχει περάσει καλά.

Ο ρυθμός δεν βγαίνει ούτε από τον ποιο γρήγορο, αλλά ούτε από τον ποιο αργό.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ, ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΛΕΣΧΗ, ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΟΥ.

ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ???????



User avatar
geraneia
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 100
Joined: 10 Feb 2006 16:02
Location: loutraki korinthias
Contact:

Post by geraneia »

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω και μη ξεχνάμε ο σκοπός μιας εκδρομής δεν είναι μόνο ο προορισμός αλλα και το να ευχριστηθείς και την διαδρομή.
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ. :lol:


Τα πάθη και τα μίση διαλύονται στη γαλήνη της φύσης

User avatar
Dimchios
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 228
Joined: 28 Feb 2005 23:18
Location: ATHENS
Contact:

Post by Dimchios »

[quote:fb2df7ed31="Caesar"]Δυστυχώς και ενώ έχει συζητηθεί αρκετές φορές στην λέσχη, το πρόβλημα παραμένει. Δεν μπορούσα να βρίσκομαι στην χτεσινή εκδρομή αλλά από την περιγραφή του Μάνου, παραμένει μια κατάσταση, που υποβόσκει κινδύνους.

Κύριοι το να ακολουθηθούν κανόνες ασφαλούς οδήγησης σε group, είναι πάρα πολύ εύκολο, όσο και απαραίτητο.

Δεν θα πω τίποτα παραπάνω, αλλά θα σας δώσω μόνο μια σκέψη.

Αν και λέω αν συμβεί μια φορά κάτι κακό σε μια εκδρομή, και έρθει την επομένη ο πατέρας του παιδιού στην λέσχη, όχι για να ζητήσει ευθύνες, αλλά για να μας πεί τον πόνο του, και μας πεί "ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ", εγώ προσωπικά θα ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί...



Εκεί είναι όλη η ουσία. Η εκδρομή γίνεται για να περάσουν όλοι καλά. Αν κάποιος είναι με την ψυχή στο στόμα για να προφτάσει τους άλλους σίγουρα δεν θα έχει περάσει καλά.

Ο ρυθμός δεν βγαίνει ούτε από τον ποιο γρήγορο, αλλά ούτε από τον ποιο αργό.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ, ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΛΕΣΧΗ, ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΟΥ.

ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ???????[/quote:fb2df7ed31]


++++++1000!
....Τί, να πώ κι άλλα? Χρειάζονται?
¶ποψή μου βέβαια και ο καθείς κάνει και ακολουθεί ¶Ν και ΕΦΟΣΟΝ γουστάρει!
Έχετε υπ' όψην σας οτι με το να πηγαίνετε με 170 κερδίσατε χρόνο στο να φτάσετε νωρίτερα?
Μήπως κουραστήκατε λιγότερο?
Μήπως το "Χαρήκατε" λιγότερο?
Μήπως ήταν πιό επικίνδυνα?
Οι απαντήσεις είναι αλλού ΝΑΙ και αλλού ΟΧΙ! Μάλλον όμως δεν έχουμε τις ίδιες όλοι!

Κι εγώ πάω γρήγορα όταν θέλω όχι όμως όταν είμαι με παρέα που κάποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει!
Ας γίνουν έστω 2 group! Λύσεις υπάρχουν!
Μία λέσχη ορίζει κανόνες! Όποιος θέλει! Να τους γνωρίζουν όμως ΟΛΟΙ και μετά να κρίνει ο καθένας!
Ακόμα και την σωστή - κατάλληλη ώρα αναχώρησης, σε συνάρτηση με τους κανόνες για να είμαστε τυπικοί και "ωραίοι"!
¶ν πρέπει να ξεκινήσουμε 7:00, ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ 7:00!
Όσοι μπορούν!


ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!

User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 741
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Post by xrvclub »

Χωρίς να είμαι στην εκδρομή νομίζω ότι στο πηγαιμό όλα πήγαν καλά (υπήρχε οδηγός,υπήρχε σκούπα,όλοι ήξεραν τις στάσεις και οι περισσότεροι την διαδρομή).Γενικά πιστεύω ήταν μια καλή εκδρομή-διαδρομή από άποψη οδήγησης..Ο ρυθμός στο πήγαινε ήταν λίγο γρήγορος λόγω πίεσης χρόνου.Τώρα όσο για την γρήγορη επιστροφή τα παλιά μέλη θα πρέπει να ξέρουν-θυμούνται ότι η επιστροφή είναι πάντα ελεύθερη γι'αυτούς ακριβώς τους λόγους...(άλλος θέλει να πάει γρήγορα,άλλος θέλει να φάει,αλλός να πιεί καφέ και άλλος να βολτάρει...).Οπότε πάντα υπήρχαν διάφορα γκρούπ που σχηματίζονταν κατά την επιστροφή για την αποφυγή παρεξηγήσεων...

Επίσης χωρίς να κακοκαρδίσω κανένα σχετικά με την ελεύθερη επιστροφή αναφέρθηκε και στο site (http://www.africatwin.gr/Nemesis/viewtopic.php?t=519) αλλά και στη λέσχη την Τετάρτη..


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

User avatar
Caesar
Αρχηγός
Αρχηγός
Posts: 908
Joined: 26 Apr 2005 22:44
Location: Athens N.Ionia
Contact:

Post by Caesar »

[quote:fd067c81fe="xrvclub"]Χωρίς να είμαι στην εκδρομή νομίζω ότι στο πηγαιμό όλα πήγαν καλά (υπήρχε οδηγός,υπήρχε σκούπα,όλοι ήξεραν τις στάσεις και οι περισσότεροι την διαδρομή).Γενικά πιστεύω ήταν μια καλή εκδρομή-διαδρομή από άποψη οδήγησης..Ο ρυθμός στο πήγαινε ήταν λίγο γρήγορος λόγω πίεσης χρόνου.Τώρα όσο για την γρήγορη επιστροφή τα παλιά μέλη θα πρέπει να ξέρουν-θυμούνται ότι η επιστροφή είναι πάντα ελεύθερη γι'αυτούς ακριβώς τους λόγους...(άλλος θέλει να πάει γρήγορα,άλλος θέλει να φάει,αλλός να πιεί καφέ και άλλος να βολτάρει...).Οπότε πάντα υπήρχαν διάφορα γκρούπ που σχηματίζονταν κατά την επιστροφή για την αποφυγή παρεξηγήσεων...

Επίσης χωρίς να κακοκαρδίσω κανένα σχετικά με την ελεύθερη επιστροφή αναφέρθηκε και στο site (http://www.africatwin.gr/Nemesis/viewtopic.php?t=519) αλλά και στη λέσχη την Τετάρτη..[/quote:fd067c81fe]

Αν υπήρχε ελεύθερη επιστροφή τότε αλλάζει....αλλά και πάλι Νίκο, μήπως πρέπει να βάλουμε ξανά κάτω τους κανόνες???
Μήπως για κάποιο διάστημα να καταργήσουμε τις ελεύθερες επιστροφές και οι επικεφαλής των εκδρομών να είναι ποιο σκληροί για αυτούς που παραβαίνουν τους κανόνες. Οπως έχεις διαπιστώσει αρκετά νέα μέλη έχουν έρθει και σίγουρα τους φένεται περίεργη η οδήγηση σε ομάδα! Αρα μήπως πρέπει να κάνουμε καλύτερη ενημέρωση στους οδηγούς ώστε να αποφεύγονται παρεξηγήσεις??

Αλλωστε πλέον στην λέσχη δεν είναι όλοι με Africa, και εκεί που το Varadero παράδειγμα είναι άνετο (στα 160 χλμ/ώρα), το Africa από πίσω είναι ήδη στις 6500 στροφές και τρέμει.

Ολα αυτά ειναι θεωρητικά τα οποία όμως πρέπει να ληφθούν υπόψη ώστε να είναι όλοι ευχαριστιμένοι.



User avatar
alexandros12
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1559
Joined: 02 Feb 2005 10:49
Location: ΜΕΓΑΡΑ
Contact:

Post by alexandros12 »

ΚΥΡΙΟΙ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΚΙΚΔΥΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΦΥΓΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΚΑΤΑΡΧΙΔ Η ΟΛΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ.

ΑΣ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ Τ'ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ.
ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΛΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΤΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ Ο ΣΠΥΡΟΣ (ΑΝ ΘΥΜΑΜΕ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ)ΜΕ ΤΟ AFRICA ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ .ΑΛΛΟΙ ΟΔΗΓΟΥΣΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΤΟΥΝ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ Ο ΧΑΡΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΤΑ V-STROM ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΠΕΛΑΣΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΩΝ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ.

ΑΛΛΟΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΛΛΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ.
ΑΝ ΟΣΟΙ ΑΔΗΓΟΥΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΟΥΠ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΟΛΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ .

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΤΑΡΖΑΝΙΕΣ ΤΟΥ ΑΣ ΦΥΓΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ (ΒΛΕΠΕ ΔΥΤΗΣ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΝΕΝΟΣ.


Να ειμαστε ολοι καλα και να ταξιδευουμε οσο περισοτερο μπορουμε.

User avatar
motomanos
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 228
Joined: 11 Jul 2005 19:57
Location: Σκόπελος Μαγνησίας
Contact:

Post by motomanos »

goldman φιλε μου η εκδρομη ετσι και αλλιως ηταν σουπερ..τουλαχιστον για μενα..
Εστιασα μονο στη διαδρομη και κυριως στην επιστροφη μιας και για το πηγαινε γνωριζα εκ των προταιρων οτι θα υπηρχε ενταση..Στην επιστροφη ομως ειπαμε πολλοι να παμε για καφε στο λουτρακι..για αυτους που γυριζαν αθηνα ναι, ελευθερη διαδρομη (που παλι το συζηταω και αυτο)..αλλα οι 10-15 μηχανες που ειπαν λουτρακι και ξεκινησαν απο Μεγαλοπολη θα βρισκονταν απ ευθειας λουτρακι? σας εχασα στις στροφες,και οταν βγηκα εθνικη τριπολεως πλακωθηκα με 160-170 και δεν σας προφταινα με τιποτα..σας επιανα στα δυοδια που περιμενατε υπομονετικα..και μολις ξεκιναγαμε μετα απο 10 λεπτα σας εχανα παλι..ποσο να ετρεχα ρε φιλε?
Και να πω κατι ρε παιδια? δεν εχει να κανει με μενα μονο..αυριο θα ειναι καποιος αλλος πιο αργος..γιατι να χανεται μελη ετσι? αν ειναι να ειμαι μονος μου παω και μονος μου ρε παιδια με ελευθερο προγραμμα να κανω και οτι μου κατεβει..
Να πω κατι ακομα? Αν εγω (για χτες, αυριο καποιος αλλος ή παλι εγω) αγοραζα ενα γωνιακο πανω σε στροφη οικοπεδο με θεα ή μου εσκαγε ενα λαστιχο ή μου την επεφτε μια αιμοβορα σφηκα, μου εκανε ενα ματι τουμπανο και χρειαζομουν συνδρομη απο καποιον, τι θα εκανα? θα επεφτα στις ροδες διερχομενου φορτηγου προκειμενου ειτε να σταματησει ειτε να με βγαλει απ την μιζερια μου?
Νομιζω οτι σε αυτα πρεπει να υπαρχει και το πριν και το μετα...μια εκδρομη δεν τελειωνει μετα την μασα ή τον καφε..τελειωνει με το να πατησουμε το ποδαρακι μας στο σπιτι..και τα λεω αυτα εδω γιατι δυστηχως στην λεσχη δεν ερχομαι συχνα, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θελω τον διαλογο και λεω κατι για να το πω..ισα ισα που θεωρω τους περισσοτερους απο εσας ψαγμενους μηχανοβιους με αποψη για αυτο το θετω και θεμα αλλωστε..και το περισσοτερους κολλαει στο οτι δεν γνωριζω το επιπεδο της εμπειριας ολων και μπορει καποιοι να ειναι πιο κοντα σε μενα..
Εγω απο την αλλη ειμαι ενας φτωχος πλιν τιμιος,απλος μηχανοβιος χωρις πολλες γνωσεις πανω στην γρηγορη οδηγηση.Ξερω ομως το εξης: για να πας καπου και να γυρισεις με ασφαλεια, χρειαζεσαι ασφαλη ταχυτητα,ανθρωπους μπροστα σου να ξερουν τον δρομο και φιλαρακια πισω και διπλα σου αν και οταν χρειαστεις κατι να ειναι εκει...και τοτε να δεις που η λεσχη θα αποκτησει βεσπες, σκουτερ και αλλα 200αρια που θα αποτελουν περηφανα μαζι με εμενα το (Σ)αργο {το δανειστικα φιλε ματ-ματ} την ουρα σας
Εξ αγνων προθεσων ορμομενος.........Μοτομανος


ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΕΓΩΪΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ

User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

[quote:dd01d818d2="motomanos"]
Και να πω κατι ρε παιδια? δεν εχει να κανει με μενα μονο..αυριο θα ειναι καποιος αλλος πιο αργος..γιατι να χανεται μελη ετσι? αν ειναι να ειμαι μονος μου παω και μονος μου ρε παιδια με ελευθερο προγραμμα να κανω και οτι μου κατεβει..
Να πω κατι ακομα? Αν εγω (για χτες, αυριο καποιος αλλος ή παλι εγω) αγοραζα ενα γωνιακο πανω σε στροφη οικοπεδο με θεα ή μου εσκαγε ενα λαστιχο ή μου την επεφτε μια αιμοβορα σφηκα, μου εκανε ενα ματι τουμπανο και χρειαζομουν συνδρομη απο καποιον, τι θα εκανα? θα επεφτα στις ροδες διερχομενου φορτηγου προκειμενου ειτε να σταματησει ειτε να με βγαλει απ την μιζερια μου?
Νομιζω οτι σε αυτα πρεπει να υπαρχει και το πριν και το μετα...μια εκδρομη δεν τελειωνει μετα την μασα ή τον καφε..τελειωνει με το να πατησουμε το ποδαρακι μας στο σπιτι...

Ξερω ομως το εξης: για να πας καπου και να γυρισεις με ασφαλεια, χρειαζεσαι ασφαλη ταχυτητα,ανθρωπους μπροστα σου να ξερουν τον δρομο και φιλαρακια πισω και διπλα σου αν και οταν χρειαστεις κατι να ειναι εκει...και τοτε να δεις που η λεσχη θα αποκτησει βεσπες, σκουτερ και αλλα 200αρια που θα αποτελουν περηφανα μαζι με εμενα το (Σ)αργο {το δανειστικα φιλε ματ-ματ} την ουρα σας
Εξ αγνων προθεσων ορμομενος.........Μοτομανος[/quote:dd01d818d2]


Μαζί σου !!!! και επαυξάνω
οργάνωση , γνώση , και παραχωρήσεις και απο τους γρήγορους αλλά και τους αργούς χρειάζετε !!!
οσο για το (Σ)αργός θα το βγάλω αυτοκόλητο :D


Για την ιστορία και μόνο ...
Ισος είμαι ο πιο ακατάληλος να πώ την γνώμη μου μιας και ειμαι και εγώ νέος στη λέσχη και δεν έχω παρει μέρος σε εκδρομή , διαβάζοντας όμως και ακούγοντας τις μετέειτα ιστορίες απο τις εκδρομές που γίναν επιδρούν ανασταλτικά τουλάχιστον όσον αφορά το πρόσωπό μου ( ένας λογος ειναι αυτός ) ( ο άλλος ειναι προσωπικός ) .
Πρίν καιρό και στα πρώτα μου σχετικά σοβαρά μοτοσυκλετιστικά βήματα είχα την τύχη και χαρά να συμετάσχω σε οργανωμένες εκδρομές απο άνθρωπο καταξιωμένο στον χώρο του μοτοσυκλετισμού και να δώ πώς είναι να ταξιδεύης με ασφάλεια . Γεγονός που άλλαξε την νοοτροπία μου περι ταξιδιού με μοτοσυκλέτα .
Μικρά γκρούπ στα μέτρα των αδυνάτων σχετικά με αρχηγό και σκούπα άτομα υπεύθηνα και με γνώση αυτού που αναλαμβάνουν .
Μερικές φορές η δημοκρατία της δικτατορίας είναι επιβεβλημένη για να είμαστε ασφαλείς και να δείξουμε και στον κόσμο οτι η μοτοσυκλέτα δέν είναι κατι που πρεπει να το δείχνης με το δάχτυλο προς αποφυγήν .
Αυτά προς το παρόν Φιλικά και με εκτίμηση Ματθαίος :)



User avatar
alexandros12
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1559
Joined: 02 Feb 2005 10:49
Location: ΜΕΓΑΡΑ
Contact:

Post by alexandros12 »

ΜΑΝΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΧΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ 2 ΓΚΡΟΥΠ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.
ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΧΘΕΣ (ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) ΗΤΑΝ ΑΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΦΥΓΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΑ.


Να ειμαστε ολοι καλα και να ταξιδευουμε οσο περισοτερο μπορουμε.

User avatar
alexandros12
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1559
Joined: 02 Feb 2005 10:49
Location: ΜΕΓΑΡΑ
Contact:

Post by alexandros12 »

goldman
Says:
--------------------------------------------------------------------------------
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΓΙΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΜΕ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΛΥΣΗ.


ΓΙΑΝΝΗ ΕΔΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΑΝ ΔΗΛ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΟΡΦΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΟΜΑΛΗ ΚΑΙ ΜΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΕΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΚΔΡΟΜΗ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ?

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΕΛΟΣ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΕΙΝ ΑΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΘΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ:wink:


Να ειμαστε ολοι καλα και να ταξιδευουμε οσο περισοτερο μπορουμε.

User avatar
goldman
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 186
Joined: 23 Nov 2005 14:11
Location:
Contact:

Post by goldman »

Χωρις να εχω κανενα λογο να απολογηθω για τα οσα αναφερθησαν παραπανω θα ηθελα να πω απλα δυο τρια πραγματα.
Στα διοδια στις 7 00 στην ελευσινα ενημερωθηκαν οι οδηγοι για το επομενο μερος ανασυνταξης .Μπροστα ξεκινησα εγω και σκουπα εμεινε ο Βασιλης που ως μελος του διοικητικου και παλαιοτερου μελους της λεσχης ειπε σε ολους οτι κανενας να μη περασει μπροστα απο τον αρχηγο και να μην μηνει πισω απο την σκουπα.
Αυτο εγινε μεχρι τις στροφες πριν το τουνελ γιατι εκει καποιοι θελησαν να δουν τα ορια της μηχανης και τα δικα τους.
Μετα το διαλειμα αυτο και στο δρομο για τη Μεγαλοπολη εγιναν δυο η'' τρια γκρουπ που ενωθηκαν εκει και φτασαμε στην Καρυταινα.
Το "" μπαχαλο "" ξεκινησε μετα το φαγητο στην απο σχεδον κοινη αποφαση για καφε στο λουτρακι.Δεν θα πω αν πηγαιναμε γρηγορα η'' οχι, αν πηγαιναμε επικυνδυνα αν ευχαριστιομασταν η'' οχι την διαδρομη.
Εκφραζοντας ομως παντα την πρωσοπικη μου αποψη ( και εχοντας λαβει μερος στην εκδρομη )θα πω τα εξης:
Οι οδηγοι που περασαν τον αρχηγο ( εκτος απο τον Δυτη ) ειχαν αφρικα και v strom αρα μικροτερες μηχανες και οχι varadero.
Επικιδυνη οδηγηση εγινε απο οδηγους (εκτος απο το Χαρη ) μη μελη...
Σεβομαι την αποψη του Μανου αλλα οσο και αργα να ηθελε να παει ο βασιλης θα εμενε πισω του σκουπα.
Εγω ειπα στην Κωνσταντινα να μην παει πιο γρηγορα απο οτι θα μπορουσε απλα και μονο για να παει με το γκρουπ.
Θα ηθελα να γραψω και αλλα....ομως ειναι 01:50 και το internet kafe που γραφω θελει να κλεισει.
Τα υπολοιπα θα ηθελα με αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται να τα πουμε στην λεσχη την τεταρτη......
Φλικα Γιαννης. !



User avatar
naxiotis
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 354
Joined: 14 Dec 2005 10:29
Location: NAXOS
Contact:

Post by naxiotis »

καλημέρα.ας πω και εγώ την άποψή μου.ως επαγγελματίας μοτοσυκλετιστής λόγω δουλειάς,με εμπειρίες αρκετών εκδρομών που δυστυχώς πλέον λόγω μετακίνησής μου στην ΝΑΞΟ μόνιμα,έχω στερηθεί.κύριοι όταν λέμε εκδρομή με λέσχη εννοούμε γκρούπ με αρχηγό και σκούπα για υποστήριξη και ασφαλεια.οι 'γρήγοροι' πρέπει να συνετίζονται από τον ΑΡΧΗΓΟ αλλιώς εκτός ομάδας!!!ειλικρινά πιο επικίνδυνα είναι ένα μάτσο 'γρήγορων' μηχανόβιων που συναγωνίζονται μεταξύ τους παρά η επιστροφή κυριακή απόγευμα με τα αυτοκίνητα σε κατάσταση πανικού λόγω μποτιλιαρίσματος.έχοντας την τιμή να υπηρετήσω σε γνωστή σε όλους σασ ΟΜΑΔΑ και έχοντας μεταβεί σε κηδείες δυστυχως συναδέρφων ένα σας γράφω.[size=24:d575048c4b]ΠΡΟΣΟΧΗ [/size:d575048c4b]στην οδήγηση παρέα.άλλωστε μετράει το ταξίδι και ΟΧΙ ο προορισμός.και μην πιέζετε και παρασύρετε τους άλλους στους ρυθμους σας.εύχομαι από την επόμενη εκδρομή να μην υπάρχουν τέτοια παράπονα.φιλικά ένας ακόμα (Σ)αργός :!: :!: συνοδοιπόρος σας


ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

Post Reply