Προσκληση Ολλανδια

User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Προσκληση Ολλανδια

Post by tifoefs »

Ατε καλοκαιριαζει και αν δε κανετε κανα ταλληρο χιλιομετρα δε λεει :D

Σας προσκαλω Ολλανδια να βγαλουμε τις μπουμπουκες στα λειβαδια να μυρισουν σβουνια και ξανθα μπυρονια.

:wink:



User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

8)
Νίκο να είσαι καλά σε ευχαριστούμε
παρα πολύ για την πρόσκληση.
Εγω προσωπικά θα ήθελα να ερθω
αλλα μάλον απο χρόνου το βλεπω
μιας και ο χρόνος για εφέτος ειναι πολύ
περιορισμένος.
Να'σε καλα και πάλι
8)



User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Αυτος ο χρονος θα μας φαει !
Ανακαλυψα ενα καταπληκτικο μερος να κανουμε ολοι μαζυ εξορμηση !

Μολις γυρισα. Τακαπληκτικο μερος λεω. Γερμανια μερια 120 χλμ απο δω.

:wink:



User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

Λεπτομέριες και φωτό γρήγορα :lol:
:lol: :lol:



User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Λοιπον αυτο το μερος ειναι για τους τυχερους που θα ερθουν Ολλανδια.
Διαδρομη 124 χλμ και θα γινει τη μερα της αναχωρησης για Ελλαδα.
Απο Wageningen στην Ολλανδια προς Bruggen στη Γερμανια. Εκει θα γινει το αποχαιρετιστηριο παρτυ μεσα στο δασος σε ενα κλαμπακι με κηπους, φαι, μπυρονια κτλ κτλ.
Σας στελνω το χαρτη να δειτε τη διαδρομη. Δε σας στελνω φωτογραφιες για να σας αναψω τα αιματα !

:twisted:

Το χαρτη τον ανεβασα στο :arrow: Album Χαρτες διαδρομων

Απο Ελλαδα να φτασετε Ολλανδια εχει 2 διαδρομες.
1. Μεσω Πατρας
2. Μεσω Ηγουμενιτσας

π.χ. Μελη απο βορεια Ελλαδα ειναι ευκολοτερο μεσω Ηγουμενιτσας και μελη απο νοτια Ελλαδα μεσω Πατρας.
Αν φυγετε συνχρονισμενοι θα εισαστε ολοι στο ιδιο καραβι για Βενετια επειδη το πλοιο απο Πατρα σταματαει Ηγουμενιτσα.
Απο Βενετια πατε κατευθυνση Padova-Verona-Trento που ειναι η διαδρομη για Brennero (Brenner Pass) - Innsbruck Αυστριας.
Πριν μπειτε Αυστρια προμηθευτειτε VINGNET (διοδια Αυστριας προπληρωνονται - Δε μπορειτε να παρετε για μια μερα - το λιγοτερο ειναι μια βδομαδα)
Απο Innsbruck πατε για Nurnberg (Νυρεμβεργη) - Munnhen (Μοναχο) συνεχιζετε για Wiesbaden-Koln (Κολωνια) και απο εκει για Oberhausen
και Arneheim Emmerich.

Περνατε συνορα Γερμανιας για Ολλανδια (ΟΡΙΟ 120) και στη διασταρωση για Arnhem ακολουθειτε κατευθυνση "s'Hertongebosch - Utrecht - Den Haag" (αυτοκινητοδρομος Α12)
5,5 χλμ μετα αλλαζετε αυτοκινητοδρομο κατευθυνση "Rotterdam - Nijmegen - s'Hertogenbosch"
8 χλμ μετα βγαινετε απο τον αυτοκινητοδρομο και πατε κατευθυνση Renkum - Wageningen - Oosterbeek
Συνολικη αποσταση Βενετια - Βαχενινγκεν 1330 χλμ

ΦΤΑΣΑΤΕ ΣΤΑ ΜΠΥΡΟΝΙΑ
:twisted: :D :D :D :D :!: :!: :!: :!: :!:



User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

:twisted:
Εισαι φιτιλιάρης ρεεεε!!!!!
:lol: :lol: :lol:



User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Που να δεις τι εχει να γινει Ολλανδια !!!

:roll: :roll: :roll: :roll: :wink:

Σπιτι μου εχω τεραστιο κηπο για BBQ μπριζολακια, παιδακια, λουκανικα, μπυρονια, φασαρια, ξεσαλωμα, καθαρισμα τις μπουμπουκες, βενζιναδικο διπλα με ULTIMA BP βενζινα 98αρα :D

Στη πολη εχει 32 μπαρακια με κατι εκατονταδες ειδη μπυρας, ελληνικο εστιατοριο :!: , για τους ανυπαντρους τσαπερδονες καργα, για τους παντρεμενους κοιτατε και μην αγγιζετε 8)

:twisted: :wink:



User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

.....Του χρόνου
Αρχίζω να μετρώ τις μέρες λέμεεεεε
Attachments
proskinima.gif



User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Παρε βουρτσα γιατι τσατσαρα δε φτανει :lol: :lol: :lol: :lol:



bab
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 10 Apr 2005 20:07
Location: N.IRAKLIO
Contact:

Post by bab »

:wink: Οπως εγραψα & σε αλλο topic σε παραδεχομαι tifo γιατι εισαι πολυ μερακλης! Για να γινει αυτο το ταξιδι ομως θελει πολυ κοπο & χρημα! 1.Ξερω πως η διαμονη στην ολλανδια δεν ειναι & οτι φθηνοτερο. 2.Εσυ σαν πιο εμπειρος πρεπει να μας βοηθησεις σχετικα με το ποια ανταλλακτικα πρεπει να εχουμε μαζι μας για ενα τοσο μεγαλο ταξιδι (αφου δυστυχως δεν εχουμε VARADERO) :twisted:Εκτος απο τα αστεια ομως πραγματικα ενδιαφερομαι μιας και το 87 εμεινα στο TILBURG για ενα μηνα σε κατι φιλους οι οποιοι μου ειχαν δανεισει ενα 550 four & οφειλω να ομολογησω πως ολες οι διαδρομες που εκανα ηταν εξαιρετικες! Φαντασου εναν ελληνα οδηγο να οδηγει στην ολλανδια στην εθνικη & ολοι οι οδηγοι να κανουν δεξια & μονο που εβλεπαν μοτο στην αριστερη λωριδα! Να μην αναφερω & την χεραιτουρα μεταξυ μοτο/στων οπουδηποτε & αν συναντιομουν! Εγω ο βλακας νομιζα στην αρχη οτι ειδαν οι ολλανδεζες τον ελληναρα & τρελλαθηκαν! Καταλαβα τι γινοταν οταν οι GAY οδηγοι αυξανονταν αφυσικα :wink: Οργανωσε το εαν ειναι δυνατον μεσα στον ιουνιο & ταλεμε! Πραγματικα θα προσπαθησω :twisted:



User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

1. Ναι. Ομολογω δεν ειναι φθηνη διαδρομη αλλα ΑΞΙΖΕΙ περα για περα !
Κατ' αρχην τα χλμ και οι χωρες που περνας, οι διαφοροποιησεις του καιρου και πανω απ' ολα η εμπειρια οδηγησης σε συνθηκες 60% διαφορετικες απο Ελλαδα ειναι ολα τα λεφτα !
2. Η διαμονη Ολλανδια (εξαρταται τη συμμετοχη - ειχα πει σε αλλο ποστ παλιοτερα- μπορουν να μεινουν σε μενα 4-6 ατομα με υπνοσακκους γιατι δεν εχω τοσα κρεβατια, 3-4 σε ενα φιλο μου με suzuki αλλα ειναι βολικος ;-), και αν ειναι κι' αλλοι σε πανσιον στη πολη που μενω εννοειται οτι ολοι θα συνοισφερουν αν χρειαστει πανσιον)
Φαγητο ειπαμε πιο πανω !!! Αλλα με βροχη μεσα στο σπιτι καζανι, καραβανα, φακες, φασολαδα κλπ κλπ εδεσματα οικιακα.
3. Για να πω την αληθεια με το ΑΤ που ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ κανω ενα καλο σερβις πριν φυγω για διαδρομη 10000 χλμ.
Δηλαδη ο μαστορας τρωει γκρινια ! Του λεω καντο μου αστερι για ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ !
Βεβαια εκτος του οτι η ΑΤ ειναι το καλυτερο εργαλειο :lol: :lol:
παιρνω παντα μαζυ μου 4 μπουζι, 1 φιλτρο λαδιου, 4 λιτρα λαδακι, σπρει για αλυσιδα, 1 σπρει με υλικο για τα λαστιχα ετσι και πατησω κανα καρφι και σπρει για να καθαριζω το τζαμι του κρανους απο τα πτωματα και τις κοιλιες που κολλανε απανω. Επισης 2 ζευγαρια ωτοασπιδες (1 ζευγαρι για δρομους και 1 για αυτοκινητοδρομους)
αλλοιως φτανεις τελειως κουφος στο προορισμο σου, ακομα και αν εχεις Schuberth κρανος C2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενα κουτακι με πρωτες βοηθειες (Αχρειαστες να ειναι ).
Φυσικα στην πρασινη καρτα της ασφαλειας να εχει και οδικη βοηθεια.
Και το ροζ διπλωμα Ευρωπης με διαβατηριο η ταυτοτητα.
Μετρητα καπου 300-400 ευρω γιατι δεν υπαρχουν παντου ΑΤΜ !
Ιταλια-Αυστρια-Γερμανια πληρωνω με μετρητα βενζινες.
Εισητηρια στο καραβι με πιστωτικη καρτα.
4. Το παλαβωμα των Ολλανδων με τις χαιρετουρες δεν ειναι και τοσο παλαβωμα :roll:
Σκεψου εισαι κατι ωρες στον αυτοκινητοδρομο και τα ματια σου κολλανε μπροστα! Κακο αυτο !
Αν δεις καποιον απο αποσταση να σε χαιρεταει ξυπνας και κοιτας παλι μακρυα !!!! Χμμμμ ! Καλο αυτο ! Ευτυχως που καποιος συναδελφος σε ξυπνησε !!
Στους αυτοκινητοδρομους εχει 3 λωριδες. Η βοηθητικη χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ απο αστυνομια, πυροσβεστικη και ασθενοφορα οταν εχουν κινηση συναγρμου και ΜΟΝΟ ! Αλλοιως πανε οπως ολοι στη δεξια.
Η αριστερη χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ για προσπερασμα !
Αρα αν εισαι αριστερα μολις περασεις ξαναμπαινεις δεξια !!!!
Σε περιπτωση μποτιλιαρισματος υπαρχει ανοχη σε μοτοσυκλεττες να περνουν με ΕΛΑΧΙΣΤΗ ταχυτητα αναμεσα απο τα μποτιλιαρισμενα κουτακια.

5. Εγω σκεφτομαι να κατεβω Ελλαδα 8-9-10 Ιουλιου.
Αρα καλα θατανε εαν θελετε να ερθετε απο το 2ο 15-θημερο Ιουνιου και εξαρταται ποσο παραμονη κανονισετε, κατεβαινουμε ολοι μαζυ Ελλαδα.
:D



bab
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 10 Apr 2005 20:07
Location: N.IRAKLIO
Contact:

Post by bab »

:lol:Και γιατι να μην κανονισουμε να γυρισουμε ολοι μαζι αφου ξερεις και τον δρομο καλα :wink: Σε καθε περιπτωση παντως αν ερθεις Ελλαδα να τα πουμε!Πειτε ρε παλληκαρια υπαρχει κανενας αλλος που ενδιαφερεται? :roll:



User avatar
furious
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 39
Joined: 13 Apr 2005 12:04
Location:
Contact:

Post by furious »

Δύο ζευγάρια ωτοασπίδες :?: :?: :?: Γιατί δύο; Δηλαδή τι διαφορά έχει το ένα ζευγάρι από το άλλο; Και αφού τις έχεις δοκιμάσει, τι ωτοασπίδες να πάρουμε;



User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Χμμ ! Γουσταρω και γω να γυρισουμε μαζυ Ελλαδα θα εχει πολυ φαση !
Αν το κανονισετε πεστε μου ημερομηνια και τα βρισκουμε.

Γιατι 2 ζευγαρια !
Σε κανονικο δρομο τα ντεσιμπελ ειναι λιγοτερα. Αρα μπορεις να εχεις 1 ζευγαρι αλλα με διαφορετικες ταπες για δρομο και διαφορετικες για αυτοκινητοδρομο που τα ντεσιμπελ σχεδον διπλασιαζονται λογω ταχυτητας και λογω ροης αερα !!!

Ξερεις τι ειναι να φορας το ιδιο ζευγαρι 1300 χλμ που χωρις διανυκτερευση ειναι 13-14 ωρες πορεια ;
Τα αυτια γινονται σουπα ! Και το μυαλο λαπας !!!
Και ξερεις οτι σε ταχυτητα 140-160 χλμ (στη Γερμανια) τα ντεσιμπελ γινονται ανυποφορα σε πολλες ωρες !

Εγω εχω 1 ζευγαρι με διαφορετικες ταπες απο www.alpine.nl οι κιτρινες ταπες ειναι για αυτοκινητοδρομο και οι πρασινες για κανονικο δρομο. (Δες φωτο)
Αλλα Ελλαδα δε ξερω τι τυπους εχουνε.

:)

Εστειλα ενα ROADBOEK στον Αντμινιστρειτορα. Αν δεν ανεβαινει εδω θα το ανεβασω στο δικο μου κομβο. :arrow:

[b:4ed01da9db]Και ο Administrator-as στο έβαλε μεσα σε αυτο το post!!!![/b:4ed01da9db]
Attachments
roadboek.doc
(32 KiB) Downloaded 216 times
feature3.jpg
feature3.jpg (4.58 KiB) Viewed 4734 times


Ν. Οικονόμου

User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

Νίκο δεν δειχνη τίς εικόνες
αν εχεις βάλη... μόνο τα μεγάλα
γράμματα
:cry: :cry:



Post Reply