Γενικά και λίγο από όλα!

Post Reply
User avatar
aposperittis
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 760
Joined: 31 Aug 2010 18:10
Location: Athens
Contact:

Γενικά και λίγο από όλα!

Post by aposperittis »

Αφού διάβασα το 90% του site έχω να πω και εγώ τις δικές μου ιδέες από ενδιαφέρων και μόνο, δεν με απασχολεί αν θα γίνουν ή όχι γιατί έτσι σας γνώρισα και αυτό που μετράει είναι η ποιότητα των ανθρώπων που το διαχειρίζονται και το μεράκι τους (και αυτό υπάρχει!) και όχι το θεαθήναι.

Ας ξεκινήσουμε από αυτό που ζητάνε όλοι! Το edit στα μηνύματα ΜΑΣ, έχω την υποψία πως οι διαχειριστές δεν το βάζουν γιατί νομίζουν πως αυτό πιάνει παντού και αν το κάνουν θα γίνουν όλα μπάχαλο! Κύριοι μην μπερδευόσαστε, άλλο το edit το δικό σας και άλλο το δικό μας! Εσείς έχετε edit στα ΠΑΝΤΑ γιατί είστε διαχειριστές! Αν πάτε στον πίνακα ελέγχου του δικού σας panel στο menu users όπου ανήκουμε εμείς και κάνετε "κλικ" στο κουτάκι "edit message" θα μπορούμε και εμείς να κάνουμε edit στα δικά μας και ΜΟΝΟ! Είναι πολύ απλό και εύκολο! Γιατί έτσι όπως είναι πολύ άσχημο να γράφουμε ξανά κάτω από τα δικά μας μηνύματα αν ξεχάσουμε κάτι, αυτό σε οποιοδήποτε άλλο site λέγεται SPAM! Αλλά πέρα από αυτό είναι άσχημο και φαντάζει απαρχαιωμένο σύστημα και γιατί όλα αυτά? Αφού η έκδοση της phpbb που χρησιμοποιείτε είναι σχετικά καινούργια και τα έχει όλα αυτά τα καλούδια!

Στην κεντρική σελίδα στα δεξιά που είναι τα ωροσκόπια πιστεύω πως δεν χρειάζονται! Δεν είμαστε το Cosmopolitan! Θα μπορούσε εκεί να είχε μια λίστα με τους επιχειρηματίες που συνεργάζονται με το club μας και κάνουν ειδικές προσφορές! Και πατώντας στην επωνυμία να ανοίγει ένα παράθυρο με τα στοιχεία του, τι είδους συνεργείο είναι και τι προσφορές μας κάνει και αν είστε και μερακλήδες βάζετε και έναν μικρό χάρτη με την τοποθεσία του μαγαζιού του! Αυτό δίνει κύρος και σεβασμό σε αυτούς που θέλουν να διαφημιστούν εδώ και φυσικά να κάνουν και καλύτερες προσφορές!

Οι διαχειριστές θα μπορούσαν μια φορά την εβδομάδα να στέλνουν ένα μαζικό email (Έχουν τέτοια επιλογή στο menu τους "massive mail") σε όλα τα μέλη και να τα παροτρύνουν να γράφουν στο forum ώστε να μην μένει πίσω. Μάλιστα αν υπάρχει χρόνος θα μπορούσαν να δουν συγκεκριμένα άτομα που έχουν καιρό να ποστάρουν και να στείλουν μήνυμα κατευθείαν σε αυτούς ένα απλό μηνυματάκι του στιλ "Αγαπητό μέλος Aposperitti διαπιστώσαμε πως έχετε καιρό να γράψετε στο forum μας, μη ξεχνάτε πως το club απαιτεί την προσπάθεια και την κατανόηση όλων μας για να παραμένει πρώτο, αναμένουμε σύντομα τα νέα σας! Είμαστε πάντα στην διάθεση σας για όποια απορία έχετε,
Μετά τιμής οι διαχειριστές"

Πάμε τώρα στο forum, το σωστό είναι να υπάρχει ένα σχετικά μικρό-εύχρηστο forum και όχι ένα αχανές λαβυρινθώδες. Το δικό μας όμως παρά είναι μικρό! Καταρχάς λείπει το πιο κλασικό Menu των Forum! Το "Συστηθείτε μας" γιατί να πρέπει να γράψω στο "Διάφορες συζητήσεις" ? εκεί είναι το λεγόμενο "Off topic" menu. Πρέπει να υπάρχει διαφορετικό menu ώστε αν κάποιος θελήσει να δει πχ πότε μπήκε ο άλλος, τι μηχανή έχει κλπ να ανατρέξει εκεί και όχι στο αχανές πλέον "Διάφορες συζητήσεις".
Επίσης θα μπορούσαμε να είχαμε και ένα Menu κάτω από το "Συστηθείτε μας" που θα λέγετε "Που μάθατε για εμάς?" είναι σημαντικό για εσάς να ξέρετε πως πάει απο διαφήμιση το site ώστε να ξέρετε που βαδίζετε! Πως έμαθαν για το Club? Από φίλο? Στο Google? Από συζήτηση σε άσχετο forum? Από στόμα σε στόμα? Βέβαια από την άλλη δεν είναι και υποχρεωτικό γιατί συνήθως όσοι συστήνονται στο "Συστηθείτε μας" συνήθως γράφουν από μόνοι τους που έμαθαν για εσάς, αυτό είναι καθαρά προαιρετικό και στην ευχέρεια των διαχειριστών αν θέλουν να μάθουν πως κινείτε το site από άποψη διαφήμισης ώστε να πάρει στην πορεία και άλλες προεκτάσεις το θέμα από άποψη χορηγών, διαφημίσεις και τα σχετικά. Γιατί εμείς που ξέρουμε γνωρίζουμε πως το domain και ο χώρος δεν είναι τσάμπα ούτε και φτηνά για κάποιον που το κάνει για χόμπι-μεράκι και δεν βγάζει τίποτα από αυτό. (Προσωπικά δεν κάνω το κορόιδο και αν ποτέ χρειαστείτε κάτι μου λέτε, την κοινή μας αγάπη μοιραζόμαστε).

Και τέλος λίγες ιδέες σκόρπιες! Συγνώμη αν υπάρχουν είδη και δεν το πρόσεξα ή μου ξέφυγαν απλά μου ήρθαν στο μυαλό και δεν θυμάμαι κάτι.

Στο Facebook group έχουμε? Είναι πολύ καλή διαφήμιση και ψάρεμα μελών και μάλιστα τσάμπα.

Αυτοκόλλητα με το site μας έχουμε? Ένα αυτοκόλλητο όμορφο μικρό και διακριτικό διάφανο άσπρο που να λέει "Africa Twin Club" και από κάτω του το site μας θα μπορούσε να μπει από την πινακίδα μας μέχρι στο φιμέ τζάμι μπροστά και να φαντάζει πολύ όμορφο!

Θα μπορούσε να μπει κεντρική σελίδα ένα menu με video είτε με τις όποιες εκδρομές έχετε κάνει, είτε με οδηγίες για μικρό επισκευές!

Και τέλος το menu με τις φωτογραφίες των μελών, ενώ είναι κεντρική σελίδα δεν τις βλέπει κανείς! Δεν τις σχολιάζει κανείς! Δεν έχουμε κίνητρο να βάλουμε (Προσωπικά έχω βάλει!) αφού ξέρουμε πως δεν θα τις δει κανείς! Τι προτείνω λοιπόν....Να διοργανώνουμε κάθε μήνα διαγωνισμό φωτογραφίας! Ο νικητής με την ομορφότερη φωτογραφία (βάση ψηφοφορίας) θα μπαίνει είτε κεντρική σελίδα, είτε θα κερδίζει ένα αναμνηστικό δωράκι (πχ ένα μπρελόκ, μια κούπα) και αν είστε και μερακλήδες μπορούμε να βάζουμε όλοι από ένα ευρό ώστε ο νικητής αλλά αυτήν την φορά και οι 2 άλλοι δηλαδή οι 3 πρώτες θέσεις να παίρνουν δώρο την φωτογραφία τους σε στάμπα είτε σε μπλουζάκι είτε σε κούπα! Έτσι θα γεμίσει και το Album με φωτογραφίες αλλά και το forum αφού όλοι κάτι θα έχουν να πουν! (ξέρετε "ρε που ήσουν εκεί", "πως είσαι έτσι!" "τρελέ φωτογράφε" κλπ κλπ)

Αυτά είχα να πω και πάντα βάση εμπειρίας αφού όπως είπα και όταν σας γνώρισα γεννήθηκα μέσα στα forum αλλά και όρεξης για αυτό που μας ενώνει! Τα μωρά μας!


Όταν κάποιος σε κατηγορεί ότι κάνεις μόνο ό,τι θέλεις εσύ, συνήθως εννοεί ότι δεν κάνεις ό,τι θέλει αυτός!

http://www.esperos.ucoz.com/

User avatar
robin
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 111
Joined: 28 Aug 2010 12:12
Location: Athens
Contact:

Post by robin »

φίλε αποσπερίτη, επειδή είμαι και εγώ ...απο όλα αυτά που είσαι και σύ , και χρόοοονια αντμινιστρατορας μοντεράτορας και ολα τα εις άτορας σε "αδελφά" φόρουμ (κυνολογικού όμως περιεχομένου) θα συμφωνήσω για όσα λες και θα προσθέσω πως λείπει και απο το κεντρικό μενού η λίστα μελών.



User avatar
lariseos
Αρχηγός
Αρχηγός
Posts: 888
Joined: 02 Aug 2008 19:07
Location:
Contact:

Post by lariseos »

με το που θα σκασει το νεο αφρικα θα γίνουν ολα αυτα!!!!

:D :D :D



User avatar
aposperittis
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 760
Joined: 31 Aug 2010 18:10
Location: Athens
Contact:

Post by aposperittis »

[quote:c2cbd433aa="lariseos"]με το που θα σκασει το νεο αφρικα θα γίνουν ολα αυτα!!!!

:D :D :D[/quote:c2cbd433aa]

Ελα ρε μην είσαι δύσπιστος! Κάτι θα γίνει! Αν όχι όλα έστω κάποια....


Όταν κάποιος σε κατηγορεί ότι κάνεις μόνο ό,τι θέλεις εσύ, συνήθως εννοεί ότι δεν κάνεις ό,τι θέλει αυτός!

http://www.esperos.ucoz.com/

degrade
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 14
Joined: 18 Jul 2010 10:58
Location: Thessaloniki Greece
Contact:

Post by degrade »

Συμφωνώ και επαυξάνω φίλε αποστερίτη. Με κάλυψες σχεδόν σε όλα !


Οι νέοι φίλοι είναι σαν τ' ασήμι .... μα χρυσάφι είναι οι παλιοί.
SV2CWV

User avatar
avlihos
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 429
Joined: 13 Mar 2007 22:12
Location: Jamaica
Contact:

Post by avlihos »

:mrgreen: Στηρίζω aposperiti


Ταξιδάκι 65°588242;218243;N 168°478242;308243;65279; / 65279;65.9725, -168.7917. Λες;

User avatar
zoulou
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 467
Joined: 10 Feb 2009 15:12
Location:
Contact:

Post by zoulou »

+750 και απο εμενα!!!!



User avatar
Manuel650
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 762
Joined: 31 Mar 2008 23:12
Location: Ρέθεμνος
Contact:

Post by Manuel650 »

Τι κουράζεσε?

Δεν νομίζω ότι ασχολείται κάποιος με το forum.

Έχει μπει στον αυτόματο...



User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 740
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Post by xrvclub »

Ήδη έχει ενημερωθεί ο κατάλληλος άνθρωπος και περιμένουμε απαντήσεις...

ΥΓ1.Τι κακό έχει το αυτόματο????

ΥΓ2.Υπάρχει γκρουπ στο facebook...


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

degrade
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 14
Joined: 18 Jul 2010 10:58
Location: Thessaloniki Greece
Contact:

Post by degrade »

Ναί το facebook στο οποίο περιμένουμε να μας αποδεχτούν ....


Οι νέοι φίλοι είναι σαν τ' ασήμι .... μα χρυσάφι είναι οι παλιοί.
SV2CWV

User avatar
aposperittis
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 760
Joined: 31 Aug 2010 18:10
Location: Athens
Contact:

Post by aposperittis »

Επειδή ότι αφήνεις σε αφήνει το επαναφέρω το θέμα!

Ρίξατε καμιά ματιά? Ειδικά το edit επείγει!


Όταν κάποιος σε κατηγορεί ότι κάνεις μόνο ό,τι θέλεις εσύ, συνήθως εννοεί ότι δεν κάνεις ό,τι θέλει αυτός!

http://www.esperos.ucoz.com/

User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 740
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Post by xrvclub »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα...
Κάποιες πληροφορίες πρίν μπούμε στο κυρίως θέμα...Το edit έχει βγεί γιατί πριν καιρό, κάποιο εγεγγραμμένο μέλος,έγραψε ότι έγραψε,"όπως" το έγραψε και μετά τα έσβησε όλα του τα ποστ και έμειναν οι απαντήσεις των μελών να φαίνονται άτοπες και άστοχες...Σχετικά με τις διαφημίσεις ήταν ένα θέμα που το είχαμε θίξει αλλά υπήρξε κάποιο πρόβλημα με τα συνεργαζόμενα μαγαζιά οπότε και εγκαταλείφθηκε..Για το "συστηθείτε μας" έχεις ένα δίκιο...Για το μαζικό mail προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα οπότε περί ορέξεως..Επίσης θα ήθελα να παρατηρείτε και αυτά τα έρημα τα στατιστικά στο πάνω μέρος της οθόνης όπως επίσης και στο κάτω μέρος και βλέποντας το χρόνο ανταπόκρισης της σελίδας οπως επίσης και το 1 Gb που έχουμε για να τα χρησιμοποιήσετε όταν ζητάτε ή προτείνετε νέο Hosting (και είναι καλοδεχούμενες πάντα οι νέες προτάσεις)..Τώρα στο κυρίως θέμα...Παραθέτω από κάτω τις νέες προτάσεις για να μείνουν κανά μήνα αναρτημένες έτσι ώστε όταν μιλήσουμε στον αντμινιστράτορα να μας κόψει και το ανάλογα κουστουμάκι...Επίσης ότι προτείνετε από κάτω θα προστίθεται στην ήδη υπάρχουσα λίστα γαι να τα έχουμε όλα μαζεμένα..

1. Δημιουργία πλήκτρου edit.
2, Δημιουργία νέου directory "Συστηθείτε μας"
3. Δημιουργία index-(περιεχόμενα με τα αντίστοιχα links)
4. Μαζικό Mail.
5. Διαγωνισμός φωτογραφίας.
6. Unlimited χώρος για φωτογραφίες στα post..
7. Δημιουργία e-shop.


ΥΓ.Για αποφυγή παρεξηγήσεων.Από εμένα περνάνε οι νέες ενεργοποιήσεις..Σε αυτό οφείλονται και οι καθυστερήσεις σε userrnames που φαίνονταί λίγο παράξενα λχ. zoftozergon,Abadaydig,Itaptabedless,κλπ(εάν δεν στείλει mail στο info ο χρήστης τότε ...μάλλον δεν θα δεί φως)...Δεν μπορείτε τι τσοντοσελίδες,φαρμακευτικά προιόντα και διάφορα άλλα κυκλοφορούν..


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

User avatar
Manuel650
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 762
Joined: 31 Mar 2008 23:12
Location: Ρέθεμνος
Contact:

Post by Manuel650 »

[quote:1cd0cc788a="xrvclub"]Καλημέρα και καλή εβδομάδα...
Κάποιες πληροφορίες πρίν μπούμε στο κυρίως θέμα...Το edit έχει βγεί γιατί πριν καιρό, κάποιο εγεγγραμμένο μέλος,έγραψε ότι έγραψε,"όπως" το έγραψε και μετά τα έσβησε όλα του τα ποστ και έμειναν οι απαντήσεις των μελών να φαίνονται άτοπες και άστοχες...Σχετικά με τις διαφημίσεις ήταν ένα θέμα που το είχαμε θίξει αλλά υπήρξε κάποιο πρόβλημα με τα συνεργαζόμενα μαγαζιά οπότε και εγκαταλείφθηκε..Για το "συστηθείτε μας" έχεις ένα δίκιο...Για το μαζικό mail προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα οπότε περί ορέξεως..Επίσης θα ήθελα να παρατηρείτε και αυτά τα έρημα τα στατιστικά στο πάνω μέρος της οθόνης όπως επίσης και στο κάτω μέρος και βλέποντας το χρόνο ανταπόκρισης της σελίδας οπως επίσης και το 1 Gb που έχουμε για να τα χρησιμοποιήσετε όταν ζητάτε ή προτείνετε νέο Hosting (και είναι καλοδεχούμενες πάντα οι νέες προτάσεις)..Τώρα στο κυρίως θέμα...Παραθέτω από κάτω τις νέες προτάσεις για να μείνουν κανά μήνα αναρτημένες έτσι ώστε όταν μιλήσουμε στον αντμινιστράτορα να μας κόψει και το ανάλογα κουστουμάκι...Επίσης ότι προτείνετε από κάτω θα προστίθεται στην ήδη υπάρχουσα λίστα γαι να τα έχουμε όλα μαζεμένα..

1. Δημιουργία πλήκτρου edit.
2, Δημιουργία νέου directory "Συστηθείτε μας"
3. Δημιουργία index-(περιεχόμενα με τα αντίστοιχα links)
4. Μαζικό Mail.
5. Διαγωνισμός φωτογραφίας.

[/quote:1cd0cc788a]

Καλησπέρα και από μένα.

Πολύ καλές οι αλλαγές που προτείνεις, σίγουρα θα αναβαθμιστεί το Forum. Για το μαζικό e-mail συμφωνώ μαζί σου.

Θα ήθελα μόνο να μου διευκρινήσεις κάποια πραγματάκια.
1. Μπορούμε να βάζουμε όσες φωτογραφίες θέλουμε σε ένα post?

2.Αυτό με 1 GB που γράφεις για νέο Hosting δεν το καταλαβαίνω...

:?:



User avatar
xrvclub
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 740
Joined: 14 Oct 2004 12:11
Location: Athens
Contact:

Post by xrvclub »

Τα περισσότερα περί αναβάθμισης είναι του φίλου aposperiti (όλα σωστά και απολύτως τεκμηριωμένα)..Οι φωτό καλά θα είναι να μπαίνουν στο album.Όσο για το 1 GB ..οι διάφοροι servers που σε φιλοξενούν σου δίνουν και μιά χωρητικότητα..Η δικιά μας είναι ή παραπάνω..Εάν λοιπόν κάποιος θέλει να σας δώσει μια προσφορά για φιλοξενήσει την σελίδα αυτός τότε αναφέρετε την χωρητικότητα,τους περίπου 4000 εγεγραμμένους Users,τα 1500 περίπου χτυπήματα τη ημέρα ,τα 2000 αρθρα με 17200 Topics και ο χρόνος ανταπόκρισης της είναι περίπου 0.3 δευτερόλεπτα και πείτε του να σας πεί το ανάλογο χρηματικό κόστος..Και μεσά σε αυτό να συμπεριφθεί και το κόστος συντήρησης της βάσης ,όλα τα θέματα ασφάλειας σύν την κατασκευή της ιστοσελίδας...Αυτά και εδώ είμαστε για οτιδήποτε θελήσετε...

ΥΓ.Να τονίσω ότι όλα αυτά καλύπτονται από το ταμείο της λέσχης.Οπότε για ολα αυτά που έχει καταφέρει η λέσχη τόσα χρόνια τα έχει καταφέρει με τη βοήθεια των μελών της......Και όπως ξέρετε ότι όσο πιο πολλά συνεπή μέλη έχει τόσο πιο εύκολα καλύπτει και τις υποχρεώσεις της....Υγεία σε όλους και μακάρι να τα λέμε όλοι από κοντά..


Ποτέ μην οδηγείς γρηγορότερα από όσο μπορεί να πετάξει ο Φύλακας ο Άγγελός σου

User avatar
j.honny
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 547
Joined: 22 Jan 2009 20:27
Location: EFL
Contact:

Post by j.honny »

Εγώ έχω ανεβάσει μερικές φωτό και πλέον δεν μπορώ να ανεβάσω άλλες γιατί όπως λέει έχω υπερβεί τα 2 MB. Αυτό θα μπορέσει να διορθωθεί;
Καθώς επίσης και στο άλμπουμ με τις φωτό δεν έχει delete από το χρήστη που την ανέβασε για να μπορεί να τη σβήσει σε περίπτωση λάθους ή για οτιδήποτε άλλο. :?: :?:


Αν θες τα όνειρά σου να βγουν αληθινά, μην κοιμάσαι.

Post Reply