Τσεχια για moto gp

Nikosgus
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 30 May 2011 19:13
Location:
Contact:

Τσεχια για moto gp

Post by Nikosgus »

Το κανονιζω τον τελευταιο καιρο και θελω πληροφοριες αν γνωριζει καποιος. Καταρχην να πω οτι το Αφρικα που εχω ειναι μοντ 96 οποτε θα γινει ενα εκτεταμενο σερβις-υλικα τριβης-καινουρια λαστιχα και ο θεος βοηθος. (δεν πιστευω στο θεουλη κιολας, ολες οι πιθανοτητες εναντιον μου ειναι). σκευτομαι λοιπον το πλοιο απο πατρα μεχρι βενετια και οχι ανκονα για να μειωσω τα χιλιομετρα της αφρικα. γνωριζει καποιος πια ειναι η φτηνοτερη εταιρια στα πλοια? γιατι εχω ΚΑΙ οικονομικη δυσκολια ο ανεπροκοπος και θα φροντισω να μου στοιχισει το λιγοτερο δυνατο. :lol: πληροφοριες για αν θα βρω εισητηριο εκει η αν πρεπει να το κλεισω απο εδω δεκτες. τελος παντων αν βλεπει καποιος εκει εξω το ποστ μου και σχολιασει οτιδηποτε τον ευχαριστω. :)



User avatar
miscelano
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 663
Joined: 06 Aug 2006 14:39
Location:
Contact:

Post by miscelano »

φιλε καλη η βενετια, οντως γλυτωνεις χιλιομετρα αλλα....

το εισητηριο κοστηζει τα 2πλασια,
θα μεινεις στο καραβι πολυ περισσοτερο (αρα θα ξοδεψεις και περισσοτερο)....

για μενα πηγαινε ανκονα....και που ειναι 96 μοντελλο τι παει να πει????το μηχανακη μας φιλε μου ειναι σκυλι μαυρο....οσο περισσοτερο δρομο του δωσεις τοσο το καλητερο....εγω εκανα σικελια-κοζανη επι 5 χρονια χειμωνα καλοκαιρι με τη δικια μου γρια μοντελλο 93 παρακαλω και δεν εβγαλε κιχ....ισα ισα....μεσα στη πολη ακουγοταν η καμπανα, και μετα το ταξιδι το μοτερ γουργουρηζε....για μενα αλλαξε λαστιχα (αν χρειαζεται), ελεξε τις αναρτησεις αν δακρυζουν κλπ, παρε κανα φαστ, κανενα ανορθωτη, κανε και ενα σερβις λαδακια μπυζι κλπ, πολλα ευρα γιατι εχει πολλα διοδια στο ιταλυ και μην ακους κανενα....ολα μια χαρα θα πανε



Nikosgus
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 30 May 2011 19:13
Location:
Contact:

Post by Nikosgus »

Τα διπλασια???? ακου βενετια, βρωμαει κιολας, ανκονα και παλι ανκονα!! ποιος μιλησε για βενετια?? φιλε μου πολυ ενθαρηντικα αυτα που μου λες, την ξεχασα την βενετια (με το πλοιο) αμεσως.



User avatar
miscelano
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 663
Joined: 06 Aug 2006 14:39
Location:
Contact:

Post by miscelano »

και οταν γυρισεις με το καλο να βαλεις πολλες φωτο!!!!μπρνο ε???καλη φαση!!



User avatar
africanos31
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 697
Joined: 12 Oct 2004 14:42
Location: anoi
Contact:

Post by africanos31 »

δεν εχει τοσο διαφορα το εισιτηριο!!!!! γλυτωνεις παντως πανω απο 500 χλμ απο Βενετια (και 7 το πρωι ξεκινας απο Βενετια....)


Θέλει πολύ μεγαλύτερη δύναμη να σηκωθείς αν πέσεις, παρά να μην πέσεις.
''MIKΡΗ ΑΡΚΟΥΔΑ''

Nikosgus
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 30 May 2011 19:13
Location:
Contact:

Post by Nikosgus »

νατα.......... οκ θα το τσεκαρω την δευτερα πια η οικονομικη διαφορα και θα το συζητησω παλι μαζι σας. παντως αυτο που λες πρωι να ξεκινησω απο βενετια πολυ με βολευει. ο αγωνας ειναι κυριακη 14 αυγουστου και θα ξεκινησω στις 11 απο πεμπτη δηλ. ανορθωτη να εχω μαζι μου? οκ να τον εχω, ειναι ευκολο να τον βαλω εγω?



User avatar
miscelano
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 663
Joined: 06 Aug 2006 14:39
Location:
Contact:

Post by miscelano »

οταν πηγαινα εγω ιταλια οι τιμες για ανκονα ηταν διπλασιες και δεν συμφερε....τωρα δεν ξερω...το καλητερο που μπορεις να κανεις για να μην εχεις και αμφιβολια, δες στο νετ για εισητηρια με ολες τις εταιριες και επελεξε...εχουν ολες ονλαιν κρατηση εισητηριων...



Nikosgus
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 30 May 2011 19:13
Location:
Contact:

Post by Nikosgus »

τελικα προσανατολιζομαι στο να παω οδικως Σκοπια Σερβια Ουγγαρια Σλοβακια Τσεχια. Ετσι θα καψω τα χρηματα του καραβιου σε βενζινες και το προτιμω. τωρα οσο αφορα την ετοιμασια της αφρικα ολο φτιαχνω και ολο βγαζει. ελπιζω να τα εχω μαζεψει ολα πριν φυγω και να μου μεινει κανα φραγκο για το ταξιδι. αλλαξα τσιμουχα στον πισω κυλινδρο γιατι εχανε λαδια, εκανα σερβις λαδια μουζια, αλλαξα καρμπυρατερ γιατι φορουσε μικροτερα (μην με ρωτησετε γιατι, δεν ξερω) πηγα να αλλαξω πισω ρουλεμαν και εκει αρχισε το δραμα μου. ειδα οτι ειχε 'φαει' την φωλια στη ζαντα. μετα απο ψαξιμο βρηκα ζαντα, της εβαλα καινουριο λαστιχο, παω να το τοποθετησω και τι να δω? ακριβως το ιδιο και η γραναζιερα! χαλια το ρουλεμαν, χαλια η φωλια στη γραναζιερα. ξανα μανα τρεξιμο να βρω ανοιχτα μεταχειρισμενα σαββατιατικα, βρηκα, εβαλα καινουρια αλυσιδα, καινουριο γραναζι μπρος πισω, καινουριο αριστερο καθρεφτη, εβαλα ανταπτορα αναπτηρα να φορτιζω το gps που το συνδεσα στη μικρη σκαλα των φωτων (πειτε μου αν εκανα καλα) και εμεινα επιτελους χωρις τσιγαρα. αυτα για την ωρα, οταν ξαναπληρωθω η συνεχεια, οχι οτι ειχατε και καμια πρεμουρα αλλα καπου να τα πω. :D


Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν..

User avatar
miscelano
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 663
Joined: 06 Aug 2006 14:39
Location:
Contact:

Post by miscelano »

να κανεις σταση στη κοζανη να σου δωσω προμηθειες για τις στασεις :wink: :wink:



User avatar
miscelano
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 663
Joined: 06 Aug 2006 14:39
Location:
Contact:

Post by miscelano »

οσο για την παροχη εγω την εχω κατευθειαν απο τη μπαταρια και την εχω κατω απο τη σελα....οταν θελω να βαλω το τζιπιες το βαζω στο τανκ μπαγκ....επισις βολευει γιατι αν θες να φορτησεις το κινητο το βαζεις κατω απο τη σελα και δεν εχεις το μυαλο σου μη στο φαει κανενας....



User avatar
zoulou
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 467
Joined: 10 Feb 2009 15:12
Location:
Contact:

Post by zoulou »

Καλο ταξιδι συναφρικανε, θα ταξιδεψεις στα μερη μου!!!

Να θυμασαι πως στα Σκοπια κ τη Νοτια Σερβια πριν το Νις ειναι πιθανον να γινοντε πολλα εργα στους δρομους κ φυσικα οι οδηγοι εκει δε γνωριζουν τι σημαινει μοτοσυκλετα. Επισης να σεβεσαι τα ορια ταχυτητας ευλαβικα.

Η διαδρομη ειναι υπεροχη κ οι Σερβοι ιδιετερα φιλικοι με τους Ελληνες...

Οσον αφορα τη συνδεση για το GPS κ εγω απευθειας απο τη μπαταρια την εχω για να μη φωρτωσω κανενα αλλο καλοδιαση...αλλα δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα...

Σου θυμιζω αν κ ειμαι σιγουρος πως θα εχεις μεριμνισει, τα χαρτια σου να ειναι παντα πανω σου (εγω κανω κ φωτοτυπια να τα εχω στη βαλιτσα μου), να εχεις ανακλαστικο γιλεκο μαζι σου, φαρμακειο, τριγωνο κ κιτ για κανενα απροοπτο λαστιχο....Αυτα τα λιγα φιλε μου!!! Καλο σου ταξιδι...



Nikosgus
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 30 May 2011 19:13
Location:
Contact:

Post by Nikosgus »

ναι το εβαλα στα φωτα για να λειτουργει μονο με αυτα αναμενα. τωρα οταν λες κιτ για λαστιχο εννοεις μπαλωματα σαμπρελας, κλειδια για τροχο, μοχλους αμπουλες αερα κτλ? ουφ μαλλον θα επικαλεστω την τυχη μου που απο μικρος την βριζω. :)


Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν..

Nikosgus
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 18
Joined: 30 May 2011 19:13
Location:
Contact:

Post by Nikosgus »

miscelano να περασω απο Κοζανη η μετα τις στασεις δεν θα βλεπω την τυφλα μου και οταν γυρισω θα σας λεω πιο μπρνο?? η Κοζανη ηταν μουρλια? :lol:


Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν..

User avatar
georgepap31
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 350
Joined: 10 Mar 2005 22:27
Location: Thessaloniki
Contact:

Post by georgepap31 »

Πιστεύω να έβαλες εργοστασιακό μπροστινό γρανάζι. Ρεύμα από μπαταρία καλύτερα. κι αν θες με διακόπτη ή ρελέ για να κλείνει . Πάρε και κανα σπρέυ αφρού για τα λάστιχα και σπρέυ αλυσίδας, κι ένα πρόχειρο ανορθωτή...


Καλύτερο Africa είναι αυτό που γράφει χιλιόμετρα...

AndreasTwin
Αρχάριος
Αρχάριος
Posts: 34
Joined: 04 Sep 2006 20:48
Location: ΛΟΥΤΣΑ.
Contact:

Post by AndreasTwin »

AndreasTwin
Says: οδικος ειναι πολυ καλη διαδρομη την εκανα το 2009 που πηγα πολονια αλλα με αυτοκινητο λογο οικογενιας.αθηνα Νις εκανα 15ωρες σχεδον σερι, το πρωι κατα τις 6,30 ξεκινησα για πολονια και εφτασα στις 7,30 το απογευμα.με μεση ταχυτητα 140 χιλ.οπου και να σταματησεις για υπνο να κοιταξεις να εχει παρκινκ και κατα προτιμηση ελεγχομενο [να κλεινει το βραδυ]καλο δρομο να εχει.



Post Reply