Ταξιδι Βερολινο 2006

Post Reply
User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Ταξιδι Βερολινο 2006

Post by tifoefs »

Παιδια γυρισα απο Βερολινο. Πηγα με την Αφρικα και εχω ενα ταξιδιωτικο στο :

http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... adid=18417

Για οσους θελουν να το δουν.

:D



User avatar
matmat
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1580
Joined: 16 Dec 2004 20:42
Location: ATHENS
Contact:

Post by matmat »

Γύρισες και τωρα τριγυρνάς απο δώ κι
απο κεί !!!
:twisted: :twisted:

Μπραβο βρε Νικο κι απο δω!! :lol: :lol: :lol:



User avatar
Dimchios
Super Χρήστης
Super Χρήστης
Posts: 228
Joined: 28 Feb 2005 23:18
Location: ATHENS
Contact:

Post by Dimchios »

¶ρχικα να είσαι πάντα άξιος να κάνεις ταξίδια!!! Κατά τα άλλα,τι να πώ....Είσαι από τους ανθρώπους που πραγματικά θα ήθελα να γνωρίσω! 8) Το γιατί το ξέρω εγώ...Μην αρχίσω τώρα να αραδιάζω πλεονεκτήματα, γνώσεις και εμπειρίες που μπορείς να μεταδώσεις!!!
Keep walking!!! :)


ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!

User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Εκτος του τι καλα περασα δαγκωσα τον φουτσο μου απ' το κρυο !!

Ειδικα το βραδυ που εφτασα Βερολινο και μετα στην επιστροφη βραδυ παλι εδειχνε το θερμομετρο που εχω κολλησει στο τριπμαστερ -15 και ητανε πισω απο τη ζελατινα. Εξωτερικη θερμοκρασια με τη πιεση του αερα στο παντελονι και στο τζακετ πρεπει να ητανε -25 !!!!

:twisted:



User avatar
naxiotis
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 354
Joined: 14 Dec 2005 10:29
Location: NAXOS
Contact:

Post by naxiotis »

AΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΚΡΥΟ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΔΩ ΤΑ POST ΑΦΟΥ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕΣ ΤΗΝ ΞΑΔΕΡΦΗ{ΤΗΝ ΡΟΥΣΛΑΝΑ ΝΤΕ}.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΘΡΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ :!: :!:


ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Eυχαριστω που σας αρεσε :D

Υπαρχει ανοιχτη προσκληση για αρχες Ιουλιου οσοι απο σας θελουν να ερθουν Ολλανδια να κανουμε το ταξιδι επιστροφης Ελλαδα μαζυ.

:twisted: :D :D



User avatar
africanos31
Λοχαγός
Λοχαγός
Posts: 697
Joined: 12 Oct 2004 14:42
Location: anoi
Contact:

Post by africanos31 »

Αξιος!!! Λες να την κανω για σενα το καλοκαιρι?


Θέλει πολύ μεγαλύτερη δύναμη να σηκωθείς αν πέσεις, παρά να μην πέσεις.
''MIKΡΗ ΑΡΚΟΥΔΑ''

User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

Οτι θες ! Εγω μαζυ με 1-2 φιλους απο δω λεμε την πρωτη βδομαδα του Ιουλιου να ξεκινησουμε για Ελλλαδα.

:D :D :D



User avatar
georgepap31
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 350
Joined: 10 Mar 2005 22:27
Location: Thessaloniki
Contact:

Βόλτα στο Amsterdam

Post by georgepap31 »

Μια και είσαι Ολλανδία απ ότι κατάλαβα,θα ήθελα τη γνώμη σου στο εξής:

Θέλω να βρεθώ στο Αμστερνταμ στις 9 Μαίου όπου έχει έκθεση ένας φίλος μου ζωγράφος.
Μήπως να πήγαινα με το Africa αντί για το αγερόπλανο?
Με 300 ευρώ που θέλει το εισητήριο θα κάνω βενζίνες-διόδια μου φαίνεται.
Θα μπορέσω να φτάσω σε 2 μέρες?
Βλέπω χάρτη με διαδρομή Σκόπια-Σερβία-Ουγγαρία-Αυστρία-Γερμανία-Ολλανδία.Δε θέλω καράβια.
Έχεις να προτείνεις κάποια διαδρομή?Στόχος είναι να φτάσω γρήγορα και όχι να δω αξιόλογα μέρη τόσο.
Μόνο που σκέφτηκα ένα τέτοιο ταξίδι,κόλλησα.
Περιμένω τη γνώμη σου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παπαντωνίου Γιώργος


Καλύτερο Africa είναι αυτό που γράφει χιλιόμετρα...

User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »

H πιο ευκολη διαδρομη ειναι με καραβι στη Βενετια.

Αυτη που λες ξεχασε την θα πεσεις σε πολυ "κακες" περιοχες "κακια" βενζινα και αν εισαι μονος σου ψιλοεπικινδυνα.

Εχω εδω ενα roadbook :

http://www.tifoefs.com/northstate/direc ... adboek.htm

Που θα σε βοηθησει. Η αποσταση απο Βενετα - Α'νταμ ειναι 1400 χλμ.
Η Αφρικα χρειαζεται ενα καλο σερβις (Καινουργιο φιλτρο λαδιου, Λαδια 20-50, Μπουζι, τακακια, λαστιχα σκληρα -τα μαλακα πεθαινουν γρηγορα στους αυτοκινητοδρομους εδω, ρυθμιση καρμπυρατερ και βαλβιδες), επισης παρε μαζυ σου 1 λιτρο λαδι που θα το χρειαστεις σιγουρα μετα απο 1000 χλμ για γεμισμα καπου 200-300 ml επειδη οι ταχυτητα σου ειδικα στη Γερμανια θα ειναι 140-150 το λιγωτερο. Επισης παρε μαζυ σου λιπαντικο αλυσιδας και σε καθε σταση για βενζινα περιπου 200 χλμ ριχνε στην αλυσιδα σου λιγακι οσο ειναι ζεστη. Επισης παρε μαζυ σου 1 λαμπα ανταλλακτικη για το προβολεα και 2 για τα φλας.

Αν εχεις κορντουρα στολη κανε της ενα καλο περασμα για αδιαβροχοποιηση, παρε μαζυ σου ωτοασπιδες και αδιαβροχοποιησε τις μποτες σου. Επισης καλα αδιαβροχα γαντια με εξτρα εσωτερικα ισοθερμικα. Καλτσες ισοθερμικες που τις βαζεις πανω απο τις κανονικες. Επισης ενα καθαριστικο για τη ζελατινα του κρανους ! Μαϊο ειναι γεματος ο τοπος μυγακια !

Εχε το νου σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρα το δεξιο προσπερασμα.
Πριν προσπερασεις κοιτα καλα το καθρεφτη σου και αριστερα σου πανω απο τον ωμο σου και αν εισαι ελευθερος βγαινεις αριστερα. Με το που προσπερασεις με τον ιδιο τροπο ξαναμπαινεις δεξια !!!
Οταν αναψεις φλας βγαινεις αμεσως ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ουτε αναβεις το φλας μια ωρα πριν !!!

Αν πεσεις σε καταιγιδα πηγαινε δεξια και κρατα σχετικη αποσταση απο τους προπορευομενους και μη κανεις προσπερασματα επειδη η Αφρικα απο τα 160 εως 170 σε καταιγιδα δεν οδηγιεται !! Κανει AQUAPLANNING και χανει σταθεροτητα στο τιμονι !! Μεχρι 150 ειναι ΟΚ !

Στη δεξια βοηθητικη λουριδα δε μπαινεις με τιποτα ! Μονο αν εχεις προβληματα !!

Τα πρωτα 900 χλμ ειναι τα πιο δυσκολα επειδη θα ποναει ο κολος σου και η μεση σου. Γι' αυτο παρε μια καλη ζωνη να σε κραταει ορθιο. Μην αναβαλεις στασεις για κανα σαντουιτς η καφε και μη τρως βαρια πραματα. Κανε στασεις με ελαφρια φαγητα και energybars και πινε αρκετο νερο.
Εχε μαζυ σου και χαρτι τουαλεττας !!

Απο χαρτια ! Παρε μαζυ σου διπλωμα αδεια και την πρασινη καρτα της ασφαλειας και κοιτα να εχει οδικη βοηθεια με επεναπατρισμο μοτοσυκλεττας. Παρε απο το ΙΚΑ μια βεβαιωση για ΕΟΚ περιθαλψη.

Αν εχεις αποριες η ερωτησεις στειλε μου ΠΜ η παρε με τηλεφωνο 0031650670316.

:D



User avatar
tifoefs
Αρχηγόπουλο
Αρχηγόπουλο
Posts: 441
Joined: 25 Nov 2004 13:34
Location: Wageningen - The Netherlands
Contact:

Post by tifoefs »




Post Reply