Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post Reply
User avatar
Babis73
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 121
Joined: 08 Sep 2020 22:59
Location: Ιστιαία Ευβοίας
Contact:

Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by Babis73 »

Η πρώτη μας εξόρμηση-γνωριμια ολοκληρώθηκε πριν λίγες ημέρες με επιτυχία.Περιπου 1000χλμ.Ακολουθησαμε παλιά ,όμορφη διαδρομή με στάσεις Καρπενήσι,γεφύρι Μανώλη,λιμνη Κρεμαστών και άλλα όμορφα μέρη..Προορισμός Παργα-Συβοτα.Το μόνο θεματακι ..οι υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες.
Με το που γυρίσαμε μπήκαμε γκαράζ για ένα καλό έλεγχο και μερικές.. μικροδουλιτσες που έπρεπε να γίνουν.(Έλεγχος,καθάρισμα,γρασαρισμα όλης της καλωδίωσης,επαφών,γειωσεων-προληπτικη αλλαγή του εμπρός γραναζιού με kkbike,τοποθέτηση βολτομετρου και βάσης κινητού με θύρα φόρτισης, αλλαγή γλυστρας κ άλλες μικροδουλιτσες😜
Attachments
IMG_20200927_085343.jpg
IMG_20200927_085558.jpg
IMG_20200927_084953.jpg



User avatar
Babis73
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 121
Joined: 08 Sep 2020 22:59
Location: Ιστιαία Ευβοίας
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by Babis73 »

Ξέχασα να αναφέρω τη Βάση μας..Β.Ευβοια-Πευκι.(Οποίος βρεθεί προς τα εδώ..ας στείλει να βρεθούμε)



User avatar
korobilis7
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1345
Joined: 12 Mar 2010 23:42
Location:
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by korobilis7 »

Ωραια γνωρημια με την αφρικανα και ωραιο μπασιμο στο φορουμ!

Γραψε μας αν θελεις και λιγα λογια για τα 1000 χλμ του μελιτος!


“Εκείνος που δεν ταξιδεύει, δεν έχει γνωρίσει την αξία των ανθρώπων.”
Μαυριτανική παροιμία.

User avatar
Babis73
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 121
Joined: 08 Sep 2020 22:59
Location: Ιστιαία Ευβοίας
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by Babis73 »

👍..μόλις επιστρέψω από τη δουλειά



User avatar
MarinosPan
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Posts: 95
Joined: 30 Jul 2017 11:44
Location:
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by MarinosPan »

Έκοψες την Ελλάδα στα 2 ρε αλήτη ! Περιμένω περισσότερες λεπτομέρειες...



User avatar
Babis73
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 121
Joined: 08 Sep 2020 22:59
Location: Ιστιαία Ευβοίας
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by Babis73 »

..συνεχίζω λοιπόν αναφέροντας, σε συντομία ,πως προέκυψε η πρώτη βόλτα μας!
Η αγορά της μηχανής έγινε τέλος Ιουνίου.Λογο φόρτου εργασίας δεν υπήρχε η δυνατότητα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα μαζί της.Εγιναν τα απαραίτητα (λάδια, φίλτρα,μπουζί,αλλαγή υγρών φρένων κ παραφλου,έλεγχος ντιζων,γρανάζι να κ αλυσίδας.Παρ ότι η μηχανή είχε 11.200 χλμ.δεν παύει να είναι 18 χρόνων..Ιούλιο ,Αύγουστο έκανα μόνο 1800χλμ.Τοπικα.Κυριως για να δω αν κ τι θα βγάλει πριν απομακρυνθω από την έδρα μου.Προγραμματιζα λοιπόν το πρώτο μας ταξίδι με τη σύζυγο για εξωτερικό.Σχετικα κοντά.Δαλματικες ακτές.Ομως από τη μια η "άποχη μας"από το σπορ από την άλλη η όλη κατάσταση με τον covid-19 καθώς και η κούραση μας στο τέλος σεζόν μας έκανε να το ξανασκεφτούμε ..
Μετά από κουβέντα με φιλους, που είχαν επισκεφθεί Ιόνιο , πάρθηκε η απόφαση για Παργα-Συβοτα κ πέριξ.
Αναχώρηση 5/9 από Β.Ευβοια(η έδρα μας😁)Την προηγούμενη ημέρα μέχρι το μεσημέρι η africana είχε φορτωθεί.Τρεις βαλίτσες+ μια 30lt της givi αδιάβροχη με λάστιχα.(Με το ι.χ. να πηγαίναμε..τόσα πράγματα δεν θα περνάμε.Τελος πάντων🤯..)
Εννοείται πως έκανα δοκιμή φορτωμένη κ μόνο εγώ.. Απογοήτευση.Μπροστινο..Γιοκ!Έλεγχος τιμονιού..Παναγία μου.Αυτη ήταν η πρώτη μου σκέψη.Δεν υπήρχε περίπτωση να ακυρωθεί τίποτα,ούτε να μεταφερθούν οι σκέψεις μου στη συμβία.Ολα καλά θα πάνε.Απλα..ξεμαθα εγώ.Αυτο έλεγα..
Σάββατο πρωί παίρναμε με το καράβι από Αγιοκαμπο-Γλυφα κ συνέχεια για Λαμία κ Καρπενήσι.11+ η πρώτη στάση πλατεία Καρπενησίου.Καφεδακι στον πλάτανο της πλατείας..και το χαμόγελο μέχρι τα αφτιά μας κ πιο πίσω!Όλα είχαν ξεκινήσει τέλεια.
12:30 ξεκινήσαμε για ένα μικρό tour της Ευρυτανίας.
κατηφορησαμε προς το χωριό Προυσός, όπου κ το γνωστό μοναστήρι.Φανταστικη διαδρομή.Μεσα στο πράσινο και στα νερά.Σε μικρή απόσταση από το χωριό η "μαύρη σπηλιά".30 λεπτά μέσα από μονοπάτια,ξύλινα γεφυράκια , πυκνή βλάστηση και τρεχούμενα νερά.. Παράδεισος.
Δυστυχώς δεν μπορεσα να απολαύσω το περίπατο γιατί ειχα στο μυαλό μου την africana..(Μόνη της.. Φορτωμένη..)Εκεί κοντά έχει πολλαα αξιοθέατα κ αξίζει διανυκτέρευση.
Η ώρα είχε περάσει..και αρχίσαμε να πεινάμε οπότε μια μικρή στάση στο χωριό "γαύρος" για λίγα κοψιδια😁.15:00+ ανεβήκαμε να συνεχίσουμε γιατί είχαμε βγει από το πρόγραμμα κ είχαμε δρόμο μπροστά μας..Κατευθύνθηκαν προς τεχνίτη λίμνη Κρεμαστών.Μικρη στάση εκεί,ένα τσιγάρο και δρόμο.Απο εκεί κ πέρα το χάος..Φιδισιος επαρχιακος δρόμος όλος δικός μας..(και λίγα αιγοπρόβατα)Κίνηση στο δρόμο ..μηδέν! Ξαφνικά βλέπω στον καθρέφτη μας ένα v strom να πλησιάζει (κόβω για να καταφέρει να με περάσει 😜)και μετά ακολουθώ..
Σταματούν τα παιδιά μπροστά για ξεκούραση..σταματάμε κ εμείς. Γνωριμία και κανονίζουμε να πιούμε καφέ στο επόμενο χωριό.Η κοπέλα (ζευγάρι ήταν)ήταν από εκεί και θα μας "έδειχνε"το δρόμο..Μετά από 1+ ώρα οδήγησης τους βλέπω σε διασταυρώσεις να κόβουν...κ να ψάχνονται!(με έκαψαν τα κρεμμύδια). Περνούσαμε τα χωριά το ένα μετά το άλλο αλλά κόσμος τίποτα κ όλα κλειστά.Μεσημερι Σαββάτου🤷.Στο δρόμο συναντούν ένα πιτσιρικά με dragster παπί..και σταματούν να ρωτήσουν.Εκει κατάλαβα ότι είχαμε χαθεί 😬.Άρα στάση για τσιγάρο,να ηρεμήσω κ να δω gps..Αμ δε.. Κινητό off.Ειχα τους χάρτες κ λεπτομέρειες μέσα..Το άλλο ζευγάρι συνέχισαν.Τους αφήσαμε να φύγουν κ έβγαλα ένα χαρτη αρχαίο..της bp.Ναι αλήθεια.
Ανεβαίνουμε να φύγουμε..μιζια.. τίποτα.Μπαταρια off.(σε όλο το δρόμο οδηγούσα με αναμμένα φώτα)
Ευτυχώς ήταν κατηφόρα.Ρολαρουμε κ με 2α βάζω μπροστά.Δουλευε ρολόι.Σβηνω εν κινήσει δοκιμάζω.. τίποτα.Ξαναβαζω με ταχύτητα,σβήνω πλέων φώτα και βάζω πλώρη για Άρτα.Μετα από 40 λεπτά δρόμο ξαναδοκιμάσω να βάλω με μίζα..και όλα καλά.Αρα με αναμμένα φώτα είχα θεματακι.
Στάση Άρτα.Εσπρεσακι και συνέχεια για Πάργα.Συνεργειο Σάββατο απόγευμα δεν ..
Η ώρα είχε πάει σχεδόν 7:30 και είχαμε σχεδόν άλλη μια ώρα δρόμο.Βραδιαζε..8:45 φτάσαμε Πάργα.Δωματιο,ξεφόρτωμα, μπάνιο κ βόλτα στο γραφικό λιμάνι για φαγητό κ ποτάκι.Λιγα νεύρα από τη σύζυγο 😁..αλλά όλα οκ.
Την άλλη ημέρα βρήκα ένα μικρό συνεργείο κ μου επιβεβαίωσε το πρόβλημα στα ρεύματα.Με αναμμένα φώτα η τάση έπεφτε 12,4-12,6.. Τίποτα.Με σβηστά 14.2-14.4..
Μου πρότεινε να μου παραγγείλει ανόρθωση(αυτή ήταν η διάγνωση του)γνήσιο 200+όπου θα τον είχαμε μετά από δύο ημέρες.Δεν δέχτηκα.Ηθελα να το ψάξω..Και αφού με σβηστά ειμασταν οκ..πορευτηκαμε έτσι.. Υπόλοιπες ημέρες μείναμε Πάργα κ Σύβοτα.Καλες εντυπώσεις κ από τα δύο μέρη.Περισσοτερο κόσμο κ νυχτερινή ζωή Πάργα,πιο γραφικά κ ήρεμα Σύβοτα.Παραλιες ΦΟΒΕΡΕΣ.Πεντακαθαρες,μπλε πράσινο χρώμα.Ακριβως όπως στα καρτ ποσταλ.
Η επιστροφή λίγο ανιαρή από Ιωάννινα κ Εγνατία.Μονο η Κατάρα λίγο ενδιαφέρον.Το μόνο που μας δυσκόλεψε κ δεν το περίμενα ήταν οι υψηλές θερμοκρασίες..
(Με την επιστροφή έβαλα μηχανάκι γκαράζ, λύθηκε όλο, πλαστικά τεποζιτο φιλτροκουτι και έγινε καθαρισμός όλης της καλωδίωσης των γειωσεων και των φυσων.w40,σπρέι επαφών και γράσο θαλάσσης.Ολες οι φύσες κομπλέ.Κανενα λιωσιμο.Το πρόβλημα 99%ειναι από τη μπαταρία.Μεχρι Τετάρτη θα έχει μπει μπροστά.Περιμενω και μια καινούρια μπαταρία.Εχω και ανόρθωση καβατζα και θα επανέλθω..
Αυτά τα λιγααα😁😁



User avatar
Babis73
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 121
Joined: 08 Sep 2020 22:59
Location: Ιστιαία Ευβοίας
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by Babis73 »

Τώρα είδα..πόσα έγραψα..Έλεος!



User avatar
korobilis7
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1345
Joined: 12 Mar 2010 23:42
Location:
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by korobilis7 »

Babis73 wrote: 28 Sep 2020 18:30 Τώρα είδα..πόσα έγραψα..Έλεος!
Mια χαρα τα εγραψες....
Σαν κοριτσι με χαρακτηρα η αφρικανα σου εκανε τα ναζακια της.
Στα επομενα σου ευχομαι και γρηγορα!!!


“Εκείνος που δεν ταξιδεύει, δεν έχει γνωρίσει την αξία των ανθρώπων.”
Μαυριτανική παροιμία.

User avatar
Babis73
Τακτικός Χρήστης
Τακτικός Χρήστης
Posts: 121
Joined: 08 Sep 2020 22:59
Location: Ιστιαία Ευβοίας
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by Babis73 »

,Σε ευχαριστώ.Θα προσπαθήσω να ευρώ για ένα καφεδάκι 4 Οκτωβρίου απέναντι..



User avatar
korobilis7
Παλιά καραβάνα
Παλιά καραβάνα
Posts: 1345
Joined: 12 Mar 2010 23:42
Location:
Contact:

Re: Πρώτη βόλτα γνωριμίας..

Post by korobilis7 »

Εννοειται οτι θα χαρω να γνωριστουμαι...θα ειμαι ολο το 2ημερο.


“Εκείνος που δεν ταξιδεύει, δεν έχει γνωρίσει την αξία των ανθρώπων.”
Μαυριτανική παροιμία.

Post Reply